Dalším problémem je dopravní spojení. Slatinkovští musejí chodit na autobusovou zastávku kilometr daleko, navíc po úzké a vydrolené silnici.

"Troufla bych si říci, že po chodníku na Větřák, jak se říká zastávce, se volá více než čtvrt století. Hlavně staří lidé, kteří nejsou motorizovaní, musejí ťapat po krajnici takovou dálku, navíc je ohrožují projíždějící auta. To se mi zdá v dnešní době neúnosné," komentuje současný neutěšený stav Monika Prokopová, starostka Slatinek.

Ve Slatinicích mají lidé ze Slatinek lékaře a nejbližší poštu, do Lutína i Slatinic jezdí také školou povinné děti.

Toužebně očekávaný chodník je zatím jen nakreslený na papíře. Vše ještě oddálilo čekání na soudní rozhodnutí o platnosti voleb.

"Územní rozhodnutí bylo vydáno v únoru loňského roku. Do letošního února se – kromě jedné schůzky zainteresovaných úředníků – nedělo vůbec nic. Museli jsme tedy co nejdříve sehnat projektanta, který do září vypracuje projekt, abychom stihli v termínu požádat o stavební povolení," informuje starostka Prokopová.

"Musíme udělat projekt i na část silnice, protože obě komunikace je nezbytné budovat současně," dodává první žena Slatinek.

Předběžným odhadem se investice budou pohybovat okolo patnácti milionů.

"Bude se muset vybudovat opěrná zeď, aby se svah, ze kterého budeme ubírat, nesesunul. Přesnou částku teď opravdu neřeknu, ale okolo těch patnácti milionů to má být," potvrzuje Prokopová.

Spravit je nutné i zatáčku

Potřebná stavba chodníku není jediným projektem, který se honí v hlavě starostky.

"Naší snahou je posílení spojů směrem na Olomouc. Jsme neprůjezdnou obcí, což je na jedné straně fajn, ale v současnosti je přímé spojení od a na Olomouc téměř nulové. Bohužel zatáčka na druhém konci obce směrem na Prostějov nesplňuje bezpečnostní parametry, autobus se v ní nevytočí. Jinak bychom mohli využít vybraných spojů Slatinice-Olomouc s okruhem přes naši obec a Lípy. V zatáčce tedy bude třeba také stavebních úprav," nastiňuje další dopravní problém Monika Prokopová.

Prioritou nejbližších měsíců je však stavba chodníku na Větřák.

"Naším úkolem číslo jedna je spustit stavbu chodníku. I kdyby mělo zatím zůstat jen u projektu, tak se musíme posunout dál," uzavírá starostka Prokopová.

Kdy se poprvé ve Slatinkách kopne do země se tedy neví. Současné vedení obce ale věří, že to bude dříve než za těch předchozích pětadvacet let.