O budoucnost stavby se začal sám zajímat, stejně jako o posudky, které k budově kasáren existují.

„Slyšel jsem z médií informace o napadení části stavby škůdci. Materiál o tom by mě zajímal," dodává Jiří Zakopal s tím, že předpokládá existenci podobných posudků a argumentů na straně zastánců zbourání objektu.

„Myslím, že si chystají materiál ohledně ceny rekonstrukce. A tato částka bude předražená," domnívá se Jiří Zakopal.

Navrátil k věci

Kromě něj se pro zachování kasáren dlouhodobě vyslovuje také opoziční prostějovský zastupitel Jan Navrátil.

„Zvali jsme na středeční akci všechny. Zajímaly by mě ale názory i druhé strany, co by se s kasárnami mělo stát. Možností je víc, nejhorší z nich je podle mě bourání. S Prostějovem je tato stavba spjatá a zatím se opravdu odlamuje větev po větvi z jeho historie," říká Jan Navrátil.

Podle jeho slov mu nepřijde jednání vedení města vždy férové.

„Projednávali jsme věc kasáren v prosinci. A najednou se jedná o bourání kasáren jako celku. Primátor Pišťák také slíbil seminář k této problematice. Ten se neuskutečnil," dodává.

Oslovení prostějovští radní potvrdili, že pozvánku od Jana Navrátila dostali. Svou účast však vidí spíše jako nepravděpodobnou.

„Účast zvažuji, ale nenašel jsem zatím dost důvodů, proč tam jít. Určitě se věc ocitne i v programu zastupitelstva," míní například radní Jaroslav Šlambor s tím, že diskuze je tak podle něj do jisté míry zbytečná.

Fišerův názor

Podobně mluví také náměstek primátora Zdeněk Fišer.

„Poslechnout si to klidně můžu. Bude se to ale řešit i na zastupitelstvu, debata se zde tak bude opakovat," uvádí. Sám zároveň zmiňuje své argumenty, proč se přiklání ke zbourání kasáren.

„Podle památkářů se nejedná o historicky cennou stavbu a nebude zapsaná mezi památky. Zachování kvůli nostalgii je zcestné. Zachování současné budovy by bylo několikanásobně dražší než postavení nové. Mám také k dispozici dendrologický průzkum, který je diametrálně odlišný od toho pana Zakopala," říká Zdeněk Fišer s tím, že dřevěné části budovy jsou podle posudku napadené dřevokazným hmyzem a houbami.

Střet posudků

Posudky však argumentují obě strany. Odpůrci zbourání si je nechali také vypracovat, stejně jako například opoziční hnutí ANO.

„Mám také k dispozici materiály o ceně rekonstrukce," upozorňuje Jiří Zakopal.

O záchranu kasáren se kromě něj a části prostějovských politiků snaží také lidé podepsaní v petici organizovanou Jakubem Čechem.

„Odhadem máme něco málo přes osm set podpisů. Na magistrát odevzdáváme podpisy v pátek. Podpisy i nadále sbíráme na náměstí, stejně jako v Habru, kavárně Avatarka a v blízkých potřebách pro seniory," informuje Jakub Čech.

Šlambor má jasno

Se zachováním stávající budovy naopak nesouhlasí Jaroslav Šlambor.

„Ve věci mám jasno. V kasárnách jsem několikrát byl, mám nějaké poznatky. Budova z mého pohledu historickou cenu nemá a na místě mělo už být dávno čisto," říká.