Pomocná síla v pekárně – nízká mzda, brzké vstávání a práce o víkendech – to také zrovna není dobrý džob. Odmítnout ho však kvůli péči o psa se nevyplácí. Přesvědčila se o tom žena z Prostějovska, která takový důvod uvedla.

Klientka úřadu práce se na sklonku roku 2007 účastnila výběrového řízení na místo pomocné dělnice u firmy Penam. Zaměstnavatel ji nepřijal, protože mu sdělila, že by do práce musela dojíždět, což by jí znemožnilo starat se o psa. Úřad práce ji následně vyřadil z evidence. Zdůvodnil to tím, že mařila součinnost. Žena se ale nedala. Prostřednictvím právníka zažalovala ministerstvo práce a sociálních věcí jako zřizovatele pracovního úřadu.

Čtyři roky soudních tahanic

Téměř čtyři roky se soudy dohadovaly, zda lze odmítnout nabízené zaměstnání kvůli péči o psa. Letos v dubnu rozhodli, že ne.

„Podle názoru Nejvyššího správního soudu se péče o domácí zvíře mezi vážné důvody nepočítá,“ shledal senát této vrcholné instituce.

Zdůraznil, že součinnost mezi klientem a úřadem práce chápe ze strany uchazeče jako spolupráci a ochotu k ní i dalším úkonům směřujícím k zprostředkování zaměstnání.

„Znamená to, že se uchazeč musí o zprostředkování zaměstnání skutečně aktivně ucházet, a to ve vypsaném výběrovém řízení, které je předpokladem pro vstup do zaměstnání,“ prohlásil Nejvyšší správní soud.

Jak na to?

Radek nad tímto rozhodnutím vrtí hlavou.

„Ta žena měla při pohovoru říct, že pro psa shání útulek. Pak si sehnat vyjádření veterináře, že odloučením trpí a vzít si ho zpátky. Soudy by snad péči o nešťastné zvíře jako vážný důvod uznaly,“ navrhuje s velkou mírou nadsázky.

Co jsou závažné důvody?

Zákon o zaměstnanosti však o ničem takovém nemluví. Za závažný důvod k odmítnutí nabídky práce považuje mimo jiné nezbytnou osobní péči o děti a seniory, zdravotní okolnosti a bere v potaz i jiné vážné osobní příčiny, a to například etické, mravní či náboženské. Uchazeč o zaměstnání je ale musí úřadu doložit a prokázat. (rh)

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku