Za pěkného počasí je každé suché místo na přehradě obsazeno rybáři s udicemi. „Tito lidé nám pomáhají s odlovem. Pro nás je totiž nejdůležitější slovit maximum ryb,“ pochvaloval si nadšení kolegů Kosek.

Podle Povodí Moravy je potřeba na dokončení transferu potřeba asi týden. „Jak budou práce probíhat však záleží hlavně na počasí,“ upozornila tisková mluvčí Povodí Moravy Kana Kučerová.

Situaci navíc komplikuje to, že na dně přehrady vznikla laguna, ze které se bude muset voda vyčerpat. Kvůli pracím na příjezdové cestě pro techniku se tak odlov protáhne nejméně na dva až tři týdny.

Archeologové se těší na mlýn

Klesající voda však přináší cenné úlovky nejen rybářům, ale i archeologům. „U hráze starého rybníka se objevil půdorys původního mlýna. Ten pochází již ze středověku. Kolem něj jsou zachované například i štětové dlažby náhonu a nádvoří,“ popsal situaci na místě archeolog Pavel Šlézar z Národního památkového ústavu v Olomouci.

Vzhledem k tomu, že hráz i mlýn vezmou zřejmě zasvé při bagrování, chystají se památkáři na důkladný průzkum. To přislíbil i vedoucí odboru archeologie památkového ústavu v Olomouci.

„Situaci budeme bedlivě sledovat a v souvislosti s případným průzkumem určitě oslovíme i Technické muzeum v Brně, jehož pracovníci se podobnými památkami zabývají,“ uvedl Pavel Michna.