Zda se budou rušit lůžka či celá oddělení i v prostějovské nemocnici, není zatím jasné. Zdravotnické zařízení totiž nemá v tuto chvíli podepsanou smlouvu s pojišťovnami.

„Jednání o balíčkové péči stále probíhají," potvrdila Radka Baková z tiskového oddělení prostějovské nemocnice. Podle jejích slov se však nejedná o nic neobvyklého.

„Je to standardní situace. Na uzavření smlouvy máme čas až do konce roku. Pevně věříme, že se nám podaří vyjednat podmínky ke spokojenosti obou stran," řekla Radka Baková a ujistila, že nemocnice žádné změny nechystá.

„Restrukturalizace oddělení proběhla během posledních dvou až tří let. Naopak bychom rádi podstoupili kroky k rozvoji nemocnice," doplnila Radka Baková. Na otázku, o jaké kroky se konkrétně jedná, neodpověděla. „Zatím to nebudu blíže specifikovat," uzavřela.

Lidem v regionu se současná situace ve zdravotnictví nelíbí.

„Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se tady celá nemocnice zavřela. Když se mi něco stane, tak to pojedu za ošetřením třeba padesát kilometrů? Za chvíli budou všechny nemocnice zavřené a lidem nezbude nic jiného, než se léčit doma, jako tomu bylo kdysi," vyjádřila se třiapadesátiletá Jarmila z Prostějova, která jezdí třikrát týdně do nemocnice na dialýzu.

Ministerstvo vysvětluje

Ministerstvo se brání tím, že změny mají poskytnout lidem záruku lepší péče.

„Cílem restrukturalizace je zajištění vyšší kvality poskytované lůžkové péče při současném zefektivnění. Nejde o matematické snížení počtu lůžek, ale o optimalizaci lůžkového fondu," zdůvodňuje své kroky v memorandu.

Podle Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR ministerstvo tímto krokem porušuje svoje vyhlášení a sliby.

„6. června ministr zdravotnictví Leoš Heger pro Hospodářské noviny prohlásil, že restrukturalizace nemocnic nepřinese jejich rušení. Za dva týdny je však situace úplně jiná," řekla Dagmar Žitniková z odborového svazu a dodala, že hodlají tuto situace řešit s premiérem a vládou.

Osud prostějovské nemocnice je tedy zatím otevřený. O tom, zda se v nemocnici zredukuje počet lůžek či oddělení, rozhodnou příští týdny.

„Tam, kde nedošlo v dohodě, budeme v jednání pokračovat v létě a na podzim," řekl šéf Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček a dodal, že nemocnice, které smlouvu nedostanou, by se mohly změnit v ambulance nebo ošetřovatelská zařízení.