„Podpojištění zjednodušeně znamená, že pojistná částka tedy hodnota, na kterou je ve smlouvě majetek pojištěn je nižší než jeho Hodnota vybavení domácnosti není konstantní. Když si koupíte třeba novou televizi, počítač či sedací soupravu, tato hodnota vzroste, což by se mělo promítnout i do pojistné částky v pojistné smlouvě," vysvětlil mluvčí pojišťovny ČSOB a přidal příklad z praxe.

Pan Karel si před pěti lety pojistil domácnost. Byl důkladný a do pojistky zahrnul všechny cenné věci. Od té doby si pořídil celou řadu nového vybavení – sedací soupravu, televizi, nábytek do pracovny… Hodnota jeho majetku tím zásadně vzrostla. Zhruba polovina zařízení bytu byla nedávno zasažena požárem.

„Problém vznikl v okamžiku, kdy pan Karel zjistil, že od pojišťovny dostane náhradu vyčíslenou v návaznosti na hodnotu zařízení domácnosti stanovenou před pěti lety," líčil Milata.

Jaká je praxe?

Někdy lidé ale hodnotu pojistné částky drží na nižší úrovni záměrně.

„Mám pojištěný dům, protože jím ručím ta úvěr. Pokud bych vyhořel, tak peníze v hodnotě úvěru stejně dostane banka, mě by připadl jen ten zbytek. A ten by mi byl k ničemu, nové bydlení bych stejně nepořídil. Zato na zvýšeném pojistném bych za ty roky zaplatil pěkných pár desítek tisíc navrch," uvažuje dvaatřicetiletý Michal, který před několika lety koupil na úvěr dům na západě Prostějovska. Až bude dům opravdu jeho, sjedná si pojištění nové.

Zvyšování pojistek prý provádí Hanáci zejména při podobných příležitostech.

„Občas někdo přijde, že by chtěl pojistku zrevidovat, ale obvykle je to po rekonstrukci, nebo když převádí dům na mladé," líčí obvyklou praxi Jiří Vrba z prostějovské pobočky Hasičské vzájemné pojišťovny.

Revize přinejmenším každých deset let

Lidé by se podle něj měli ale o stav svých pojistek zajímat pravidelně.

„Někdo platí pojistku čtyřicet let, pak se něco stane a diví se, že dostane málo. Nejméně každých deset let by si měl člověk nechat pojistku zrevidovat. Něco se na domě opraví, dají se plastová okna a hned narůstá hodnota. Při revizi také mají lidé zvážit, která pojišťovna je pro ně nejvhodnější. My se například specializujeme na venkov a podporu dobrovolných hasičů," vysvětlil Vrba. (pam)