Zahlcená nemocnice. Prostorové kapacity očkovacího centra v prostějovské nemocnici dosáhly svého maxima, více než dvě stě osob denně by zde už nezvládli naočkovat. Místo pro vakcinaci se tak z nemocnice rozhodli přestěhovat do prostorného Společenského domu.

"Centrum bylo spuštěno o půl deváté ráno, kdy se objevili první klienti. První hodiny ukázaly, že jsme udělali dobře, že jsme opustili prostory nemocnice a šli do většího Společenského centra. Potvrdilo se, že odhadované kapacity okolo dvanácti klientů na jedno očkovací místo na hodinu a máme jich zde pět, budou moci být rozšířeny," uvedl Jiří Ševčík, předseda představenstva AGEL Středomoravské nemocniční, pod kterou spadá také prostějovská nemocnice, s tím, že bude vše záviset na množství vakcín.

"Předpokládáme, že od dubna budeme mít větší množství vakcíny Pfeizer a budeme zde schopni očkovat více než pět set klientů denně."

Antigenní testy na koronavirus. Ilustrační foto
Nakažených výrazněji neubývá, největší hustota je na Olomoucku

Rychlé a organizované

Rychlá akce. "Trošku mě zaskočilo, že mi přišla včera zpráva, že mám jít sem a ne do nemocnice. Měla jsem obavy, že je to narychlo a bude tu zmatek. Jsem mile překvapená, protože kolegyně co byly v nemocnici, mi říkaly, že to bylo na dlouho. Tady to jde rychle, je to skvěle zorganizované a navíc je tu hezké prostředí," pochvalovala si Dana Filipová, pracující v mateřské škole.

"Jsem velmi spokojen. Slyším zatím pouze samou chválu. Zajistili jsme i parkoviště a jednosměrný provoz. Lidé se zde také cítí o něco lépe než v nemocnici. Přidám takovou perličku, že lidé vzpomínají, jak sem chodili do tanečních," komentoval primátor František Jura a dodal: "Očkovací centrum jsme připravili během deseti dnů. Všichni kdo na tom pracovali zaslouží velkou pochvalu."

Zdroj: Deník/Zdeněk Vysloužil

Důležitá prevence. "Očkování nám nabídl zaměstnavatel a navíc mám v okolí spoustu lidí, kteří měli covid a nejednalo se zrovna o lehký průběh. Měli jsme ve školce i nakažené děti, proto jsem se nechala naočkovat," zdůvodňuje Dana Filipová a dodává: "Vůbec to nebolelo, žádné následky necítím."

V období jarních prázdnin probíhá v prostějovských školách nástřik ochranné látky proti koronaviru.
Nástřik škol? Opozice jej zpochybnila, město jej ukončilo. Na přání rodičů

Možné rozšíření na víkend

Prostějovská nemocnice zajišťuje pro provoz centra zdravotnický personál. Denně bude v centru potřeba až pět lékařů a pět sester, očkovat se může až v pěti boxech současně.

„Na plynulém provozu se podílí manažerka provozu, hostesky a administrátoři. Důležité bylo také zajistit IT podporu, počítačovou síť, počítače, tiskárny, vytvořit speciální vyvolávací systém, nastavit hygienicko – epidemiologický režim a další úkony,“ doplnila hlavní sestra prostějovské nemocnice Marie Jouklová.

Pracovní doba očkovacího centra je plánována denně od pondělí do pátku vždy osm hodin. V případě velkého zájmu obyvatel o co nejrychlejší vakcinaci a dostatečného množství očkovacích látek bude možno pracovní dobu prodloužit i na víkend.

Lidé, kteří jsou k očkování již přihlášeni na původní místo do prostějovské nemocnice, budou o změně informováni emailem nebo SMS zprávou. Jejich registrace je stále platná, a to na původně vybraný termín, změní se pouze místo, kde vakcinaci podstoupí.