„Starší ročníky, kdo měl zájem, toho jsme naočkovali. Ve věku nad 70 a 80 let jsou to všichni, kteří se chtěli nechat naočkovat. Mladší věkové kategorie už posíláme do očkovacího centra,“ potvrdil praktický lékař Petr Kafka, který ordinuje ve Velké Bystřici.

Pro šedesátníky a padesátníky je to podle něj podstatně kratší cesta k vakcíně.

„Než čekat, až my do ordinace něco dostaneme a než napočítáme dostatek lidí na dávku,“ hodnotil situaci.

Prostějovany bude moci na náměstí TGM osvěžit voda z mlžítka. Mají je už třeba v Brně na Zelném trhu (na snímku)
Svlažit se v horkém dnu? Proč ne, na náměstí TGM se objeví mlžítka

O přísliby se nelze opírat

Praktická lékařka Jiřina Kaderková podala 100 dávek Moderny a nově 50 dávek od společnosti Johnson & Johnson. Objednala vakcínu od firmy AstraZeneca, ale termín zatím nezná.

„Uvítáme, když se mladší věkové skupiny zaregistrují v očkovacím centru,“ uvádí tato šternberská ordinace na internetových stránkách.

Podle krajské předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro dospělé Jarmily Ševčíkové nejsou tito praktici z Olomoucka výjimkou.

„Bohužel. Praktici, kteří měli být jedním z pilířů vakcinace proti Covidu-19, jsou nuceni posílat své pacienty do centra. Dodávky jsou nepravidelné a o přísliby se nelze opírat. Mnozí lékaři, kteří chtěli dopomoci k co největší proočkovanosti populace, už jsou otráveni,“ reagovala.

Stavba mostu pro cyklostezku u ústí Hloučely do plumlovské přehrady - 4. 5. 2021
Pilíře "cyklostezkového" mostu už stojí, bagry mokřad obnovují. Podívejte se

Veškerá Moderna praktikům

Situace by se podle Ševčíkové mohla zlepšit v příštím týdnu, kdy 39 ordinací v kraji obdrží po 100 dávkách Moderny.

„Tento týden 20 dostalo Johnsona, snad bude i příští týden. S Astrou je to už delší dobu tristní,“ počítala Jarmila Ševčíková.

V tomto týdnu je dodaných a postupně distribuovaných do center a praktikům v Olomouckém kraji celkem 29 tisíc dávek vakcín proti koronaviru.

„Od konce března jde v Olomouckém kraji veškerá Moderna praktikům, dostanou AstruZenecu, jejíž dodávky do republiky jsou bohužel sníženy, takže nyní budou zejména na přeočkování,“ poukazovala krajská koordinátorka očkování a primářka Oddělení nemocniční hygieny Fakultní nemocnice Olomouc Jarmila Kohoutová.

Do středy bylo v kraji aplikováno celkem 198 tisíc dávek vakcín proti koronaviru, většinu píchla očkovací místa. Praktici podali na 32 tisíc.

Místní nádraží v Prostějově je jednou z historických dominant města. 10.12. 2020
Místní nádraží zřejmě změní majitele. Bude jím město nebo soukromník?

45+ od příštího týdne

Stávající očkovací místa zatím Olomoucký kraj nebude vzhledem k množství očkovacích látek výrazněji posilovat. Zvažuje se posílení Jesenicka.

Od tohoto týdne, přesně od středy, se mohou registrovat k očkování lidé ve věkové kategorii 50 až 54 let.

„Zaregistrovalo se 2800 zájemců z této kategorie,“ spočítala ke čtvrteční 11. hodině zájem těchto padesátníků Kohoutová.

V příštím týdnu by mohla být otevřena kategorie 45+ a do konce května by měly mít možnost registrace všechny věkové kategorie, pro které jsou vakcíny schváleny.