„Nechala jsem se naočkovat vpodstatě na zkoušku. Loni jsem očkovaná nebyla a několikrát jsem dostala chřipku a virózu. Tak uvidíme, jestli to letos zabere,“ řekla Šárka Koudelková, která v úterý dopoledne vycházela z ordinace svého praktického lékaře.

Očkovat proti chřipce se začíná už v půli září. „Ideální čas je však až v říjnu,“ potvrdil docent Rastislav Maďar, který je prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny a také garantem sítě očkovacích center. Do Česka už koncem srpna dorazilo prvních 300 000 dávek vakcín. Minulý rok se očkováním chránilo pět procent Čechů a Češek, což je hluboce pod průměrem v Evropské unii. V ní volí tuto formu prevence proti onemocnění až dvaadvacet procent lidí.

„Očkovat by se měli nechat starší lidé, chronicky nemocní, diabetici a lidé, kteří mají nemocné srdce,“ vysvětlil prostějovský praktický lékař Karel Skřivánek. „Podceňovat by jej však neměli ani zdraví lidé,“ dodal .

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by se mělo proti chřipce nechat očkovat 30 procent obyvatel, mezi seniory a lidmi s chronickým onemocněním až 75 procent. Vláda letos doporučila zdravotním pojišťovnám, aby vakcínu proplatily nejen rizikovým skupinám obyvatel, ale všem dospělým.

„Mnoho lidí toto onemocnění podceňuje, ale chřipka není banální viróza,“ varoval Rastislav Maďar.

Zda máte nárok na příspěvek a v jaké výši, záleží na tom, u jaké zdravotní pojišťovny jste registrováni.

„Přispíváme na vakcínu všem klientům,“ řekla Eva Šindelářová, vedoucí referátu služeb klientů prostějovské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

„Dětem do patnácti let dáváme 500 korun, dospělí od patnácti let mohou využít nárok na příspěvek z bonusových bodů, které sbírají za každou preventivní prohlídku u lékaře,“ vysvětlila Šindelářová s tím, že maximálně je možné získat 1500 korun.

„U nás mohou příspěvek na očkování čerpat klienti starší dvou let, kteří předloží doklad o zaplacení a očkovací průkaz,“ řekla mluvčí Zdravotní pojišťovny Metal Aliance Zuzana Brávníková. V loňském roce si o něj ale řeklo pouze minimum lidí. „Evidujeme přes čtyři sta tisíc klientů, a o příspěvek si z nich požádalo pouze 1500, což je opravdu nepatrný zlomek,“ potvrdila Brávníková. Největší zájem o očkování mají podle ní lidé starší padesáti let.

„Podle průzkumu snižuje očkování u lidí v produktivním věku nemocnost pětinásobně, u lidí se zdravotním zatížením až o více než polovinu a u dětí dochází ke snížení o necelých čtyřicet procent,“ řekl Rastislav Maďar.

Ne všichni ovšem považují očkování za správný způsob prevence. „Já bych se nenechal očkovat ani náhodou. Podle mě je to zbytečné a dělá se kolem toho jenom humbuk,“ řekl Martin Sládeček z Prostějova.

Spornou otázkou také zůstává, od jakého věku nechat očkovat dítě. „Já doporučuji očkování až v dorosteneckém věku, zhruba od desátého roku,“ řekla dětská lékařka Pavla Hrubá s tím, že jiná situace je u rizikových dětí. „Nedonošené děti se očkují pravidelně bez ohledu na jejich věk,“ vysvětlila Hrubá.

Ani pojišťovny v tomto nemusí být zajedno.

„Spodní hranici pro proplácení vakcín proti chřipce máme nastavenou na dva roky, protože předtím není očkování moc vhodné,“ řekla tisková mluvčí Metal Aliance. „My neřešíme žádosti o proplacení vakcíny z medicínského hlediska. Očkování je na zodpovědnost lékaře, takže pokud přijde požadavek na příspěvek na vakcínu u ročního dítěte, tak ji proplatíme,“ vysvětlila Eva Šindelářová z prostějovské pobočky VZP.

Chřipkový virus se stále mění, a proto i vakcíny se každý rok vyrábí podle typu, který se v nadcházející sezoně očekává. V České republice onemocní v období chřipkové epidemie kolem milionu lidí, přičemž 1500 až 2000 z nich umírá.

HANA MASAŘÍKOVÁ