"Létající" doktoři dorazili i do Soběsuk, naočkovali seniory proti koronaviru
Přijedou, naočkují a přesunou se dál. Po celém kraji jezdí několik mobilních očkovacích týmů. Na Prostějovsko dorazila ve středečním dopoledni čtyřčlenná eskadra z olomoucké vojenské nemocnice. Jednou ze zastávek byl i Domov pro seniory Soběsuky.
Vakcínu dostali téměř všichni.
"Klienti projevili o očkování zájem prakticky všichni. Zaměstnanců bylo naočkováno jedenáct, uživatelů dvaapadesát. Což činí více než devadesát procent z řad uživatelů, zaměstnanců byla naočkována téměř jedna třetina," informovala ředitelka domova Yvona Andělová.
"Očkování je dobrovolné jak u klientů, tak u zaměstnanců. Očkuje se ve dvou dávkách. Druhá dávka bude následovat zhruba po třech týdnech," dodala Andělová.
Každý člověk, který dostal vakcínu obdržel současně i očkovací průkaz.
Jednotka z Hradiska
Dva lékaři, dvě zdravotní sestry. Takhle početná je sestava zdravotníků z olomoucké Vojenské nemocnice Olomouc.
"Začali jsme v pondělí, kdy jsme byli za seniroy v Července. V úterý jsme očkovali v Komárově. Dnes ráno jsme byli v prostějovské Charitě, kde jsme naočkovali deset zaměstnanců a teď v Soběsukách máme připraveny dávky pro šedesát osm lidí," informoval lékař kapitán Petr Čarný.
"Aplikujeme vakcínu Pfeizer. Převážíme ji v mrazicím boxu při mínus sedmdesáti stupních. Přibližně tři hodiny trvá než se vakcína rozmrazí. Její účinnost po rozmrazení je pět až šest hodin, takže v tomhle časovém rozmezí ji musíme všechnu aplikovat," doplnil Čarný.
Profesionální přístup
"Zdravotnický tým byl velice vstřícný. Všechno šlo jako po másle. My jsme byli také připraveni. Zdravotníci měli k dispozici potřebné informace o každém očkovaném, aby se předešlo případné kontraindikaci," pochvalovala si hladký průběh ředitelka Andělová a uzavřela.
"Pro zaměstnance to je vcelku dobrá zpráva. Nemusí už totiž podstupovat antigenní testy, které nyní musí povinně absolvovat každých pět dnů. Výtěry z nosohltanu nejsou pro nikoho příjemné."