Praktický lékař pro dospělé Jaroslav Čampiš ordinuje v několika obcích na Olomoucku a Prostějovsku. I jemu se už hlásí první zájemci o očkování proti Covid-19. Zatím jsou to spíše jednotlivci.

„Zrovna před chvílí volala paní. Jelikož všechny pacienty známe, máme s nimi kontakt, nebude jejich naočkování žádný problém,“ popisuje lékař.

V kartotékách má celkem 2500 jmen. Odhaduje, že o očkování se ve finále může přihlásit na 1000 až 1200 pacientů.

„Vyhlásíme v obcích, kde ordinuji, že se očkuje a lidé se nám nahlásí. Za měsíc mám velkou většinu pacientů naočkovanou. Jeli bychom i mimo ordinační dobu,“ nevidí problém zkušený lékař.

V prostějovské nemocnici se začalo s očkováním proti Covid-19. 4.1. 2020
VIDEO: V Prostějově už se očkuje proti covidu, injekci dostal i primář

„Hlavně už ale potřebujeme očkovací látky! Pořád se s něčím otálí, vakcíny nemáme. Praktici mohou pomoci nejvíce a myslím, že by ani těch očkovacích center nebylo tolik potřeba,“ zamýšlí se nad současnou situací Jaroslav Čampiš.

Praktici jsou od pondělka opět pod velkým tlakem. Počty nakažených letí nahoru a v ordinacích nyní denně řeší desítky telefonátů a vypisují žádanky o PCR test.

„Jsme ve strašném stresu. I my potřebujeme ulevit, mít prostor na něco jiného než covid. K tomu pomůže jedině očkování,“ dodává.

Covidová kalvárie v ordinacích

Zájemce o očkování proti Covid-19 si již zapisují i v ordinaci Věry Katzerové v Litovli.

„Lidé se hlásí. Až bude vakcína, budeme řešit jednotlivé případy, možné kontraindikace. Zatím na to není vůbec prostor. Od včerejška opět zažíváme covidovou kalvárii,“ popisuje praktická lékařka pro dospělé, která jen během pondělního dopoledne vyřizovala desítky hovorů s pacienty s podezřením na Covid-19 a vypisovala žádanky na test.

Večer mají zástupci Sdružení praktických lékařů ČR videokonferenci s hlavním koordinátorem vakcinační strategie Zdeňkem Blahutou.

„Měli bychom se dozvědět konkrétní pokyny,“ dodává Katzerová, která je zároveň okresní předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro dospělé.

Ilustrační foto
Prvním prostějovským miminkem roku 2021 je malá Elenka

Registrační systém v polovině měsíce

Ministerstvo zdravotnictví finalizuje centrální registrační systém na očkování proti Covid-19, který chce spustit v polovině ledna.

Přihlášení zájemci v něm budou řazeni do skupin podle věku, zdravotního stavu a profese.

Nejprve by se měli registrovat lidé nad 80 let věku. Od 1. února se pak budou moci hlásit všichni obyvatelé Česka.

Hromadné očkování? Nejdřív v březnu

Hromadné očkování v ordinacích praktických lékařů lze podle Všeobecné zdravotní pojišťovny čekat nejdříve v březnu, kdy by měly být distribuovány vakcíny, které nejsou tolik náročné na distribuci a skladování jako vakcína od společností Pfizer a BioNTech.

Lidé se ale budou moci i přesto registrovat na očkování v očkovacích centrech.

V prvních dvou měsících roku bude podle dostupných informací probíhat zejména centralizované očkování vybraných skupin obyvatel v síti očkovacích center - nemocnic.

„V první vlně se bude očkovat jen u poskytovatelů, kteří jsou schopni dodržet stanovené podmínky, zejména nízkou teplotu skladování vakcíny,“ připomíná mluvčí VZP Milan Řepka.

Podle poslední verze očkovací strategie jsou v první fázi očkováni zejména zdravotničtí pracovníci a pracovníci v sociálních službách a nejvíce zranitelné skupiny obyvatel, především senioři a chronicky nemocní s klinicky rizikovými faktory.