"Především musím říct, že Prostějov má výhodu v podobě nemocnice, kde už probíhá očkování zdravotníků. Naše nemocnice zřídila také mobilní vakcinační tým, který vyráží do sociálních zařízení. Pokud bude dostatek vakcíny, tak kapacita nemocnice samozřejmě nebude stačit a bude nutné zajistit speciální očkovací centra," informuje primátor František Jura.

"Vytipovali jsme několik objektů a navrhujeme, aby prostějovské očkovací centrum vzniklo v kulturním a společenském centru. Mělo by sloužit nejen pro samotné město, ale pro celý obvod obce s rozšířenou působností," doplňuje primátor.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Naočkováno 10354 dávek, Olomoucký kraj je s vakcinací mezi nejlepšími

Výpadek provozu nevadí

"Hledali jsme také místo, jehož provoz je nyní utlumen a co nejméně jej poznamená možná několikaměsíční výpadek, což nejlépe splňuje právě „kasko“. Dále samozřejmě nejde jen o samotné prostory pro aplikaci příslušné látky," vysvětluje František Jura a dodává: "Zřizování očkovacích center je primárně úkolem krajské samosprávy, se kterou na této věci spolupracujeme."

Jitka Čvančarová
Hřebejk bude opět točit na Hané, komediální detektivku s Jitkou Čvančarovou

Myslelo se i na vozíčkáře

"Do budovy se musejí dostat také hůře pohybliví občané včetně lidí na vozíku, je třeba zabezpečit dostatek parkovacích míst a podobně. Je to celý komplex souvislostí, které v těchto dnech řešíme. Například kvůli parkování budeme muset operativně změnit nedávno uzavřené smlouvy s obvyklými nájemci. Ale nic nenecháváme náhodě a na všem pracujeme," popisuje Jura a uzavírá: "Podle vládní vakcinační strategie musí centrum obsahovat čekárnu, vyšetřovnu, samotnou očkovací místnost, sociální zařízení a technické místnosti. V centru budou lékaři, další zdravotníci, sestry, pomocný personál a administrativní pracovníci."

Se zahájením činnosti prostějovského očkovacího centra se počítá od března letošního roku.