„V sobotu dopoledne jsem se sešli u bistra Abrahámek, abychom na stromy lesoparku rozmístili nejen budky pro ptáky, ale také hmyzí hotely," usmála se Eva Zatloukalová, šéfka prostějovských ochranářů.

Ornitolog Petr Podhorný přiblížil, že na stromy připevnili špačkovníky, rehkovníky a sýkorníky a také budky pro poštolky a kalouse. „Neznamená, že rehkovník osídlují pouze rehci," upozornil Podhorný. V rehkovnících mohou hnízdit například i konipasi. Sýkorníky pak k zahnízdění kromě sýkor dokážou zlákat i lejsky a špačkovníky zase mimo špačků poslouží k vyvedení mladých i brhlíkům či strakapoudům.

Největším ptákem, který v lesoparku Hloučela hnízdí, je káně. Tím nejpůvabnějším, který tam bývá k vidění i v zimě, je pak ledňáček. „Je smaragdově modrý s červeným břichem," popsal přírodovědec Pavel Klemsa.

Ledňáček se živí drobnými rybkami.

„Když máte štěstí, tak ho uvidíte sedět na větvi nad hladinou a vyhlížet rybky. Pak náhle sletí dolů a nad hladinu se za okamžik vynoří se se svojí obětí v zobáku. Vyletí na větev a rybku zhltne," popsal Klemsa.

Pod vodou hledá v říčce Hloučele svoji potravu i skorec. „Ten pod hladinou vypadá, jakoby létal. Při prohlížení, co je ukrytého mezi kameny, si totiž pomáhá křídly," zmínil se Pavel Klemsa.

A co hmyzí hotely?

„Do budky se stříškou a otevřenou přední stěnou nastrkejte klacíky a duté stvoly. Přidejte navrtaná polena a děrovanou keramiku a pak už jen vyhlížejte, kdy se objeví první nájemníci," poradila s jejich výrobou Petra Orálková z prostějovského Ekocentra Iris. Tato obydlí si zamilují především samotářské vosy.