„Než ježci upadnou do zimního spánku, musí mít určitou minimální hmotnost, aby zimu přečkali. Usínají při nižších teplotách, a pokud nemají dostatečnou váhu, potřebují pomoc," vysvětlil vedoucí stanice Drahoš Kňourek. „Na přezimování potřebuje ježek vážit minimálně půl kila. Pokud si lidé nejsou jistí tím, zda je dost vykrmený, je dobré ho zvážit," doporučil šéf stanice pro handicapovaná zvířata.

Současně upozornil, že ježci se v závislosti na počasí ukládají k zimnímu spánku až v průběhu října, a není tedy třeba jejich záchranu uspěchat.

„K rozhodnutí, zda vzít ježka domů, či ne, může lidem napomoci takzvaný ježčí kalendář. Je na našich webových stránkách a jsou v něm uvedeny orientační hodnoty váhy a míry ježka v průběhu měsíce, které napoví, zda je ježek schopen v přírodě přežít," vysvětlila Eva Zatloukalová z prostějovského Ekocentra Iris, které řadu let funguje jako sběrné místo Záchranné stanice v Němčicích.

Například na konci října jsou v ohrožení ježci s hmotností pod 350 gramů, na začátku listopadu by měl ježek vážit alespoň půl kila a na konci měsíce ještě o sto gramů více.

Podle ochránců je však pro přežití ježka důležitý také průběh počasí a region, odkud pochází.

„Pokud je dlouho chladné a deštivé počasí, je možné vzít do péče ježky i o něco těžší, než uvádí tabulky. Naopak teplý podzim s teplotami neklesajícími pod bod mrazu může jejich záchranu o něco oddálit," vysvětlil Martin Třešňák z Českého svazu ochránců přírody. „Při rozhodování hraje důležitou roli i region. Ve vyšších polohách začínají ježci hibernovat dříve než ti v nížinách," vysvětlil odborník.

První zachránci bodlináčů začali proudit do záchranné stanice před dvěma týdny. „Trvá to zhruba čtrnáct dní, co nám lidé začali nosit první ježky," potvrdil Drahoš Kňourek.

Stanice však přijímá jakákoli ohrožená zvířata.

„Pokud lidé v Prostějově a okolí narazí na zraněného volně žijícího živočicha, mohou ho po telefonické domluvě dovézt k nám na Husovo náměstí 67 a my jej záchranné stanici předáme," vzkázala Eva Zatloukalová. (ham)