Výraznou kapitolou v životě Pivína byla i druhá světová válka. Odehrávaly se zde její závěrečné boje, důvodem zájmu soupeřících armád byla železniční trať. V krvavých bojích přišli o život i tři pivínští občané a řada domů byla poškozena palbou.

Železniční trať spojující Olomouc s Brnem vznikla v Pivíně v 70. letech předminulého století a jmenovala se tehdy moravsko - slezská severní dráha.

V současnosti se v Pivíně stále něco buduje.

"Máme nové komunikace, celou zástavbovou zónu, máme krásnou odbornou učebnu ve škole, vysadili jsme přes tři stovky stromů, opravený kulturák včetně obecního domu. Je toho opravdu hodně," komentuje starosta Kamil Štětař.

Obec se může honosit v letošním roce i významným jubileem.

"První písemná zmínka o obci je datována rokem 1321. Tím pádem slavíme v roce 2021 sedm set let. Původně jsme se chtěli přihlásit do celostátní soutěže Vesnice roku. Chtěli jsme k narozeninám získat prestižní titul," usmívá se Kamil Štětař s tím, že se vinou koronavirové pandemie přihláška odkládá o rok.

Pivínští jsou široko daleko známí i bohatým kulturním životem a pořádají spoustu originálních akcí.

"Třeba tradiční Sečeni tráve v Pivíně. V roce 2019 jsme ale zkusili úplnou novinku v podobě Burčákového pochodu. Jedná se o takovou raritku. Akce vznikla na popud dvou místních občanů. Vymysleli jsme trasu, tak aby si lidi nepochodovali kde chtěli a měli daná stanoviště. Loni měl být druhý ročník, bohužel nebyl, tak doufám, že letos bude. Musím to zaklepat," věří starosta Štětař a uzavírá: "Z dalších akcí bych jmenoval Ostatky, Domlácenou nebo Šibřinky. Nerad bych na něco zapomněl, u nás se pořád něco děje a vděční jsme za to výborně fungujícím spolkům."