„Vše si bezprostředně po otevření převzali pracovníci Státního okresního archivu Prostějov, kteří materiály zpracují," řekla mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová s tím, že nález tubusů s připomínkami historie nebyl pro radnici velkým překvapením.

„Od postavení radnice před sto lety se do makovice nikdo nedíval. Předpokládali jsme, že v ní najdeme vzkaz našich předků," řekla Jana Gáborová.

Historické materiály jsou nyní v rukou archivářů. Na to, jaké poselství zanechali jejich autoři vedení města a jeho usedlíkům, si však budeme muset ještě počkat.

„Texty jsou v lisu, protože se musí narovnat. K dispozici budou za deset až čtrnáct dní. Proces se nedá uspěchat," řekla Dagmar Roháčková, ředitelka Státního okresního archivu v Prostějově.

Zároveň však přiblížila, co tubusy kromě vzkazů obsahovaly.

„Byl v nich dobový tisk, brožurky, památník Orlice a Sokola nebo deník stavby radnice," nastínila Dagmar Roháčková.

Artefakty ukáží lidem, pak je opět schovají

Historické poklady se radnice rozhodla ukázat i lidem.

„Dohodli jsme se s archivem, že v jeho prostorách do měsíce uspořádáme krátkou výstavu, aby tyto artefakty mohli vidět i zájemci z řad veřejnosti," řekl prostějovský primátor Miroslav Pišťák.

Poté se tubusy vrátí zpět na místo.

„Vyměníme je samozřejmě za nové, protože ty stávající jsou ve špatném stavu. K nim přidáme další dva tubusy, které my pošleme do budoucnosti. Pan primátor napíše nějaký vzkaz, vložíme do nich mince, aktuální noviny a fotografie," přiblížila Jana Gáborová.

„Předměty a tisky, které pošleme jako vzkaz budoucím generacím, představíme na výstavě," doplnil primátor města.

Demontovaná makovice se nyní dočká opravy.

„Opravíme i hromosvod, který je její součástí, a makovici zpět namontujeme," uvedla mluvčí radnice.