Tvůrce šest metrů dlouhého nářadí a zároveň správce zámku Pavel Šín říká, že rekordmanka je zajímavá hned v několika směrech.
„Má dva metry patnáct centimetrů na výšku, tedy tolik, v jakém roce se vyrobila. Sekera má tři sta deset kilo a právě před třemi sty deseti lety dostavěli zdejší zámek," říká Pavel Šín.
Podle něj stojí za sekerou, která je volně přístupná vedle vchodu do konického zámku, více než dvě stě hodin práce. Hodně času zabralo i dovezení dřeva, které nepochází z Konice.
„Topůrko je z jednoho jasanového kmene, pro který se muselo jet až do Svitav. Práce jsme na něm dolaďovali tady na zámku," vysvětluje Pavel Šín.
Sekera si však ještě neodbyla všechno cestování.
V červnu ji totiž čeká putování do Pelhřimova na Festival rekordů a kuriozit. Zde by měla podle Pavla Šína konická sekera dostat čestné místo.
„Bude se tam třináctého června slavit pětadvacet let rekordů. Přijede také televize. Navíc bychom měli být na programu mezi prvními," připomíná Pavel Šín a dostává se také ke sbírce v konickém zámku.
Fronta tisíců čekatelů
Zde se totiž lidé mohou setkat nejen s obří sekyrou, ale i s řadou menších, které se v minulosti používaly. Ne všechny navíc patří dřevorubcům nebo řezníkům.
„Své speciální sekery měli také cukráři, kameníci a dokonce pivovarníci. Ti je používali na rozsekávání ledu a podle toho se jim také říká ledařky," říká o expozici, která je společně se zámeckou sbírkou nářadí jednotlivých řemesel z města jedním z největších turistických cílů Konice.
I přesto, že samotná sbírka už zapsaná na seznamu českých rekordů je, na zápis do toho světového si bude muset Pavel Šín a s ním i celá Konice počkat. Řada čekatelů má tisíce členů.
„Když jsme například naši sbírku pěti set patnácti seker dávali k zápisu do Guinessovy knihy, tak neodpověděli. Platí tam, že se možná za pět let ozvou, ročně totiž podle mých informací dostávají snad čtyřicet tisíc žádostí o zapsání," vysvětluje Pavel Šín s tím, že v zápis mohou pořád doufat.