„Loni se konala v předvánočním čase podobná výstava poprvé. Letos šlo tedy již o její druhý ročník. Rádi bychom i v dalších letech navázali na započatou tradici,“ vysvětlil předseda okresní organizace chovatelů v Prostějově Vratislav Slavík s tím, že se za pomoci výstavy i dalšími způsoby pokouší v současnosti probudit zájem o chovatelství především u mladé generace.

„Snažíme se pro ně zřídit novou klubovnu, abychom tak podnítili jejich zaujetí pro věc a případně získali do svých řad novou krev,“ dodal předseda.

Výstava byla soutěžní, takže posuzovatelé měli během ní pěkně napilno. Její králičí část se věnovala předvádění speciálního plemene Moravských bílých hnědookých.

„Jde o plemeno vyšlechtěné v sedmdesátých letech minulého století právě tady u nás na Prostějovsku,“ přiblížil jeden z jejich chovatelů Miroslav Zbraněk z Mořic.

Sám by se nepochválil, ale jeho kolegové na něho prozradili, že se svým králíkem získal před časem titul šampióna na evropské výstavě v Nitře.
Holubářská část výstavy se odehrávala ve znamení Polských rysů.

„Jsou zde k vidění přibližně v deseti barevných rázech. Nejčastěji v červeném, žlutém, modrém či stříbrném,“ uvedl posuzovatel Miroslav Žáček, který také vyzdvihl skutečnost, že výstavní klece se zvířaty byly uspořádány díky prostornosti nové haly v jedné řadě a ne nad sebou, jak bývá mnohdy zvykem.