„Studii biotopového koupaliště s lagunami porostlými vodními rostlinami již máme hotovou, nyní řešíme majetkové vztahy. Jezero se bude totiž rozprostírat na pozemcích dřívější plovárny, která je už léta zavřená, a v jejich okolí“ informovala starostka Němčic Ivana Dvořáková.

Biotopové koupaliště je obdobou přírodní vody.

Beton se rozbije a odveze

„Beton ve starém bazénu se rozbije a vyveze. Okraje jámy o rozměrech zhruba padesát krát dvacet metrů se pak přirozeně vyspádují navezenou půdou. Prohlubeň dostane vystýlku v podobě ochranné textilie a na ni řemeslníci položí silnou vodotěsnou fólii, kterou překryjí štěrkem. Právě tam vysadí zahradníci vodní rostliny. Jezírko budou nejen zkrášlovat, ale navíc i pročistí vodu. Tu do jezera načerpáme z obecní studny,“ popsala průběh prací starostka.

Stavbaři vyhloubí u plovárny i menší laguny.

„Znečištěnou vodu z jezera do nich poženou čerpadla. Zpátky se vrátí, až ji rostliny v zátokách zbaví většiny nežádoucích živin,“ doplnila Dvořáková s tím, že v plánu jsou i cesty lemované lavičkami a zelení.

V roce 2011 se snad dočkáme

Biotopové koupaliště se má začít stavět v roce 2010 nebo 2011.

„Vše záleží na termínu dokončení projektových prací a samozřejmě na vypsání a následném získání dotačních titulů,“ podotkla starostka.

Lidé v Němčicích postrádají plovárnu už řadu let. Za záchranu starého koupaliště, zavřeného asi před patnácti lety, dokonce v roce 2006 sepsali petici, protože se obávali, že radnice pozemky rozprodá.

Zatímco městská biotopová plovárna v Němčicích nad Hanou bude první stavbou svého druhu v okrese, malá biotopová jezírka již zdobí několik soukromých zahrad v regionu.

Jezírko oživují žáby a vážky

„Je to trend dnešní doby. Sám jsem si před lety nechal takové jezírko na zahradě vybudovat a jsem s ním maximálně spokojený. Voda v něm je čistá a teplá,“ zmínil se například Vladimír Sedláček z Prostějova. Těší jej i pohled na rozkvetlé lekníny či poletující vážky.

„V jezírku se zabydlely i žáby. Ryby tam ale mít nemohu. Rostliny by jejich výkaly nedokázaly spotřebovat a ve vodě by se přemnožily sinice a řasy,“ nechal se slyšet.

Olomoucký specialista Radek Banat tvrdí, že během roku si u něj biotopová jezírka objednává několik desítek klientů. Cena za kompletní realizaci se pohybuje od čtyřiceti tisíc korun výše, podle rozlohy.