Na jižní stěně chrámové lodi je již téměř celá malba odkrytá. Zachycuje výjevy ze života Panny Marie, svatého Jiřího na koni a ukřižování Ježíše Krista.

„Jde o jedinečnou gotickou malbu na omítce,“ vysvětlila restaurátorka Miroslava Trizuljaková.

„Svými rozměry, které činí čtrnáct metrů na délku a až sedm metrů na výšku, nemá obdoby na celé Střední Moravě.

Unikátní je také tím, že se zachovala téměř celá,“ doplnila Trizuljaková.

Freska v Mostkovicích vznikla kolem roku 1400. Barvy se tehdy nanášely do vápenného nátěru na utažené omítce.

„Nejdříve kontury a nakonec detaily. To je také důvod, proč se drobné jednotlivosti nezachovaly. Barvy se totiž nevpily do podkladu, který byl už suchý,“ vysvětlila druhá z restaurátorek Marie Dočekalová.

Dříve se pro získání barev musely rozemílat kameny

Neznámí autoři mostkovické fresky používali k malování zemité pigmenty.

„Nakoupili si kameny a ty pak museli rozemlít a utřít na jemný prach. Červenou barvu získali pravděpodobně z přepálené hlíny a černá je zase uhlíkatá čerň. Na zelenou a modrou použili malachit,“ zmínila se Trizuljaková.

Po odkrytí posledních částí fresky přijde na řadu upevnění a zatmelení omítky tak, aby nespadla. V některých místech zakrývala malbu jen jedna vrstva, jinde je jich až deset. Restaurátorky zápasí také se spoustou nátěrů, vysprávek a různých tmelů.

V září se začne s retuší

„V září začneme celou malbu retušovat,“ doplnila Miroslava Trizuljaková.

„Restaurátorské práce, které trvají už pět let, přišly zhruba na milion a půl,“ spočítal zastupitel Mostkovic a znalec místní historie Ludvík Benýšek.

Většinu financí se přitom podařilo získat z nejrůznějších dotačních titulů. Více než sto tisíci se na obnově podílela obec a necelých sto tisíc korun dali dohromady farníci.

„Freska byla objevena v roce 2001 při dláždění podlahy a sanaci zdiva v kostele,“ zavzpomínal Benýšek.

„Od roku 2005 pak probíhaly restaurátorské práce. Každý rok se udělalo něco, podle toho, kolik bylo k dispozici peněz. Až bude všechno hotové, chtěli bychom vzácné malby využít jako turistického lákadla,“ uzavřel Ludvík Benýšek.

SOUVISEJÍCÍ:OBRAZEM: Chátrající památky se dočkají oprav