„Výcvik není jen létání. Piloti, palubní technici, specialisté záchranné a výsadkové přípravy, palubní operátoři – střelci, ti všichni musí být připraveni na řešení nenadálých situací, ke kterým může za letu dojít. Proto je součástí nácviku i výsadek do vody z výšky pěti metrů,“ uvedl mluvčí základny Milan Kouřil.

A v čem výcvik spočíval?

Vojáci, oblečení do kompletní výstroje s přilbami a záchrannými vestami a v těžkých vojenských botách, byli vysazeni z paluby vrtulníku do vody. Po výsadku se museli dostat k záchrannému plovoucímu ostrůvku, vzdálenému asi sto padesát metrů. Z něj pak doplavali na břeh, vzdálený dalších sto metrů.

„Není zrovna jednoduché doplavat a dostat se z vody, když máte na sobě dalších dvacet kilogramů zátěže,“ řekl během akce zadýchaně jeden z vojáků.

Zachraňovali vojáka

Součástí akce byla i záchrana vojáka, který nebyl schopen plavat a držel se na hladině pouze díky záchranné vestě. Zásahu se zúčastnili specialisté záchranné a výsadkové přípravy z leteckých základem v Přerově, Náměšti nad Oslavou a Prahy – Kbel.

„Ti ale prováděli seskok ne z pěti, ale tisíce metrů a pochopitelně s padáky,“ uzavřel Kouřil.