Prostějov - město slunečních hodin. Toto označení mohou lidé zaslechnout po spuštění hlasového záznamu na informační mapě Prostějova. Podle něj jsou v Prostějově čtvery sluneční hodiny. Jedny z nich mají být i na prostějovské radnici. Její pracovníci však nevěděli, kde by se mohly nacházet. Měli svým způsobem pravdu.

V seznamu slunečních hodin na internetových stránkách Astronomické společnosti v Hradci Králové je totiž prostějovská radnice uvedena v kategorii orloj. Nejedná se tedy o sluneční hodiny.

„Prostějovský orloj má všechny astronomické symboly a ukazatele, které má orloj mít. Má tedy také ukazatel se slunečním symbolem, z jehož pozice je zřejmé, ve kterém znamení se Slunce právě nachází,“ vysvětlil Jiří Prudký, ředitel prostějovské hvězdárny.

Sluneční hodiny ukazují čas stínem většinou železné tyčky na číselník. Na zámku jsou dvoje. Jedny ukazují čas brzy ráno a druhé po zbytek dne až do tří hodin. Jsou součástí sgrafitové výzdoby zámku provedené na počátku století Jano Köhlerem. Ten je autorem i dalších slunečních hodin umístěných na takzvaném Součkově domě v ulici Hanačka. Zde ukazují hodiny čas od osmi ráno do čtyř odpoledne. Zdobí je zednářské symboly aalegorie prostého života.

Ve Wolfově ulici jsou hodiny ze štípaného kamene

Osobité sluneční hodiny si na svém domě vytvořil Alois Smékal ve Wolfově ulici.

„Sestavil jsem je jako mozaiku ze štípaného kamene a keramiky. Slunce na nich ukazuje čas od osmi do šesti odpoledne,“ přiznal Smékal.

Čtvrté hodiny se nacházejí v Partyzánské ulici. Zde si můžete zjistit čas od sedmi do šesti hodin.

Všechny sluneční hodiny v Prostějově mají číselníky odpovídající středoevropskému, tedy zimnímu, času. Proto k pozici stínu musíte přes léto přičíst jednu hodinu.