Od konce března, kdy začalo v Prostějově blokové čištění, nechali městští strážníci odtáhnout dvě stě aut. Řidiči jsou chronicky nevšímaví a zapomětliví.

Strážníci za špatné parkování pokuty většinou nedávají, ale za samotný odtah musí šofér zaplatit patnáct set korun. Ulice se budou čistit až do podzimu.

„Od začátku letošního čištění evidujeme kolem dvou stovek odtahů,“ potvrdila Jana Adámková, mluvčí prostějovských strážníků.

V květnu až čtrnáct odtahů denně

Situace se přitom postupně zhoršuje. Zatímco počátkem dubna doplácelo na nerespektování značky asi pět šoférů, v posledních dnech bývá v průměru odtaženo čtrnáct automobilů denně.

„Strážníci mohou hříšníkům udělit až dvoutisícovou pokutu, ale většinou to s nimi řeší domluvou,“ upřesnila mluvčí Adámková.

„Pro informovanost řidičů se snažíme dělat maximum,“ ujistila mluvčí prostějovského městského úřadu Jana Gáborová.

Blokové čištění je inzerováni v tisku i na webu města

Úředníci zveřejňují názvy ulic a termíny čištění v tisku i na webových stránkách města a informace posílají také hromadnou emailovou korespondencí.

„Určité procento odtahů bude vždycky. Lidé zapomenou nebo si nevšimnou,“ míní Gáborová.

Městská policie se zaměřuje i na ty, kdo na služebnu dorazí pro potvrzení o odtahu.

„Vysvětlujeme řidičům, kde všude se zprávy o čištění objevují, ale velký efekt to nemá,“ posteskla si Jana Adámková.

Přenosné značky upozorňující na úklid stojí v konkrétní lokalitě vždy týden předem. V den čištění navíc strážníci kontaktují zapomnětlivé majitele vozidel, aby si ještě přeparkovali.

Blokové čištění bude v Prostějově probíhat až do podzimu.

„Většina ulic se čistí dvakrát,“ vysvětlila mluvčí radnice Jana Gáborová s tím, že hlavně na sídlištích se uklízí po menších blocích, aby řidiči měli možnost zaparkovat nedaleko od svého bydliště.

V Olomouci a Přerově je situace jiná.

V Olomouci odtahy kvůli čištění nejsou žádné

„Odtahy kvůli čištění nejsou žádné, protože v Olomouci neexistuje žádná odtahová služba pro tyto účely,“ informoval Antonín Zívala z Technických služeb města Olomouce. Pokud se městské policii nepodaří kontaktovat majitele špatně zaparkovaného auta, tak zůstane na místě.

„Ale každý rok je to lepší, i když ne stoprocentní,“ nestěžoval si Zívala na parkování olomouckých řidičů.

VPřerově nemají smlouvu s odtahovkou

Strážníci v Přerově auta při blokovém čištění neodtahují, protože zatím nemají smlouvu odtahovou službu.

„Jednání trvají asi už rok,“ konstatoval Miroslav Komínek, zástupce ředitele městské policie v Přerově.

„Děláme to tak, že se na místě snažíme vyrozumět majitele a řešíme to s ním podle konkrétní situace. Stává se, že nasazujeme botičky a udělujeme pokuty,“ poznamenal Komínek.