Z necelé dvacítky obcí celého Prostějovska přijelo dvacet týmů v kategoriích do dvanácti a do patnácti let. Překážkovou dráhu zdolávali i dorostenci. Všichni se zúčastnili závěrečného kola soutěže mladých hasičů Plamen.

„Přivezli jsme jenom mladší, starších nemáme tolik, aby složili družstvo,“ uvedl Luboš Novotný z Víceměřic. Jeho malí svěřenci statečně bojovali v technických štafetách a zvládli i požární útok na čas. „Je jedno jestli vyhrajeme, hlavně že si děti zablbnou,“ usmál se.

Kromě Víceměřic, dorazili mladí hasiči z Horního Štěpánova, Vrahovic, Ptení, Brodku u Konice, Domamyslic, Malého Hradiska, Stražiska, Doloplaz, Hrochova, Suchdola, Soběsuk, Němčic nad Hanou, Otaslavic, Pěnčína a Protivanova.

„Většinou jezdí z těch stejných obcí, ale jak děti odrostou tak některé obce ubudou a naopak některé přibudou,“ konstatoval ředitel soutěže Josef Navrátil.

Některé nejmladší týmy měly problém hlavně při požárním útoku.

„Ale stejně je na ně radost pohledět, chce to jenom hodně trpělivosti při trénincích,“ usmál se Navrátil.

Všichni starší hasiči své svěřence vždy pochválili i po nepovedené disciplíně.

Hasit je lepší než kouřit

„My trénujeme každý pátek, děti to baví, tak proč ne. Je to lepší, než kdyby vymýšleli blbosti nebo se učili kouřit,“ zmínil Luboš Novotný z Víceměřic. V zimě se schází dvakrát do měsíce. Strach o budoucí malé hasiče v obci nemá.

„Je u nás dost rodin s malými dětmi, které nám chodí fandit, tak si myslím, že časem přijdou také k nám,“ usmál se Novotný.

Mezi mladšími žáky vyhrály děti ze Ptení. Nejlepší smíšené družstvo dorostu přijelo z Vrahovic.

„Nejlepší starší žáci a dorostenci postupují na krajské kolo do Přerova, které je 6. a 7. června,“ informoval ředitel soutěže Navrátil.

Mezi staršími žáky to budou týmy z Pěnčína a Stražiska. Do Přerova pojedou také dorostenci, kteří skončili v pořadí Lukáš Ošťádal z Pěnčína, Jakub Jedlička a David Macharáček oba z Domamyslic. A dorostenky Andrea Frgálová a Jana Vyroubalová z Otaslavic.