„Bohužel koňský povoz, na kterém měla kapela hrát, nedorazil. Majitel koní se obával, že vydrží vytrvalý déšť, který Vrbátky skrápěl téměř do oběda,“ uvedl starosta Vrbátek Ivo Zatloukal, krátce před tím, než došlo na samotné kácení. Hasiči uvázali májku lanem, aby náhodou nespadla do přihlížejících starousedlíků a čekalo se na samotné kácení.

Hasiči se k dílu neměli, tak se pily chopili starosta se svým pomocníkem. Pod dohledem zdravotní sestřičky, která ovšem ze své torny nabízela lahvové pivo a slivovici, se jim májku pokácet nepodařilo. Starostovi tak nezbylo nic jiného, než přemluvit hasiče.

Odpovědí mu bylo: „Starosto my ji pokácíme, ale ne zadarmo.“

To byl okamžik, na který čekala sestřička. Mladé hasiče uplatila panákem slivovice. Jediný kdo nepil, byl jeden ze starších hasičů, který čekal opodál s motorovou pilou. Mladí se sice s elánem a ruční pilou vrhli hned do práce, ale moc jim to nešlo.

Jednou z příčin byla také sestřička, která přerušovala jejich práci otázkou: „Fuel?“ Čímž samozřejmě myslela slivovici.

Ke slovu se tak dostala motorová pila, která kmen z jedné strany nařízla. Zbytek již zvládli hasiči s ruční pilou a májka se skácela na zem.

Kmen májky měl po celé odpoledne ještě další využití. Odvážní chlapi se utkali v řezání ruční pilou na čas. Vítěz si domů odnesl několik litrů piva. Děti si pak vyzkoušeli jak umí zatloukat hřebíky.