Vykácejte nebo alespoň ořežte topoly. Jejich chmýří nám létá do bytů a alergikům působí zdravotní obtíže. Tak mluví někteří Prostějované, kteří bydlí poblíž těchto stromů. Odborníci však topoly jen kvůli těmto stížnostem kácet nemohou.

„Lidé budou muset počkat, až topoly zestárnou a začne hrozit, že by se mohly vyvrátit, či odlomit jejich velké větve. Teprve pak je naši zaměstnanci vykácí či jejich koruny upraví,“ uvedl Josef Jankůj, správce městské zeleně ze společnosti A.S.A Prostějov.

Květoslava Zápařková žije na prostějovském sídlišti A. Slavíčka. Tvrdí, že v těchto dnech nemůže ani otevřít okna.

„Chmýří je všude, situace je rok od roku horší. Topoly, které rostou u Penny marketu, by měli zahradníci ořezat. Vím, že někteří alergici dokonce volají po tom, aby je vykáceli a místo nich vysadili jiné dřeviny,“ Květoslava Zapářková, Prostějov

Pětadvacetiletá Michalela bydlící poblíž Penny marketu trpí alergiemi na zmíněné chmýří.

„Mívám kvůli němu časté astmatické záchvaty. Nejhorší to bývá vždy, když je silnější vítr,“ řekla.

Prostějovská alergoložka Věra Zívalová ovšem upozorňuje, že se spousta jiných alergiků mýlí, když vidí příčinu svých potíží v topolovém chmýří.

„Hlavním alergenem jsou teď trávy. Alergici ovšem svoji sennou rýmu a dušnost připisují právě topolům, protože ty chuchvalce vláken z jejich plodů vidí všude okolo sebe,“ upozornila.

Topoly se dál vysazovat nebudou

Astmatikům a alergikům pak Josef Jankůj z A.S.A. vzkazuje, že jeho podřízení do ulic města už žádné další topoly nevysazují.

Topoly společnost A. S. A už nevysazuje a ani vysazovat nebude.

„Místo nich používáme sloupovité formy javorů a akátů,“ sdělil Jankůj.

Tvrdí, že topoly ve městě s oblibou vysazovali jeho předchůdci.

„Říkalo se jim Stalinovy stromy. Sloužily jako větrolamy a stínily i vojenské objekty,“ poznamenal.

Podle jeho slov je spousta těchto mohutných, rychle rostoucích stromů například na březích říčky Hloučely nebo u leteckých kasáren.

SOUVISEJÍCÍ:Alergikům začala sezóna