„Náš sbor byl založen v roce 1885,“ prozradil současný starosta sboru František Polišenský.

Prvním náčelníkem hasičů se před sto pětadvaceti lety stal tehdejší c. k. poštmistr v Jednově František Klíč, kterého dobové prameny hodnotí jako velmi schopného manažera. Podle slov hasičské kroniky „o zřízení sboru všemožně se přičiňoval a z různých stran všemožných finančních podpor vydobyl.“

První sbor byl společný pro Suchdol, Jednov a Klárky. V Jednově vznikl později další sbor a díky slučování obcí patří pod stejný obecní úřad i sbor v Labuticích. „Jsme asi jediná obec, která má pod jedním obecním úřadem tři sbory,“ uvedl hasičský starosta.

Nejedná se přitom o malé sborečky. Jen v Suchdole, který má něco přes tři sta obyvatel, je hasičů devětaosmdesát. „Z toho je jedenadvacet dětí. Oddíl mladých máme od roku 1977 a jezdíme s nimi po soutěžích, nedávno se nám podařilo dostat na kraj,“ řekl starosta Polišenský.

Hasiči také odvádí mnoho záslužné práce pro obec. Nedávno vybudovali například před kulturním domem dětské hřiště. Podporují také kulturní a společenský život obce.

„Pořádáme plesy, jezdíme na výlety, na kuželky, jednou za dva roky vyrazíme na zájezd. Je už takové pravidlo, že skoro každý měsíc hasiči něco pořádají. Co na našich akcích vyděláme, dáme na mládež, ať už na účast na soutěžích nebo na různé akce,“ vysvětlil starosta sboru.

S dětmi jezdí hasiči na tábory, oblíbená je i podzimní Drakiáda.

Kromě jiné činnosti samozřejmě hasiči také hasí. „Vzhledem k našemu zařazení v záchranném systému to vychází asi tak, že třikrát do roka vyjíždíme k ohni. Jinak spolupracujeme s obecním úřadem, jezdíme zalévat, nebo když je potřeba někde pomoct,“ uvedl Polišenský.

Hasiči se snaží udržovat staré tradice, slaví tedy svátek svatého Floriána a účastní se také bohoslužeb o svátku Božího těla.