Restaurátoři, památkáři a architekti se včera sešli se zástupci Plumlova na místním zámku. Společně totiž připravují podklady pro projekt kompletní obnovy nádvoří.

„Požádáme o evropské peníze na obnovu dvorní fasády vysokého zámku, opravu nádvoří a zviditelnění zbytků gotického hradu,“ informoval starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Odborníci jsou vysokým zámkem nadšeni.

„Celý projekt se odvíjí od obnovy vnitřní fasády zámku, která je výjimečně zachovalá. Poznamenalo ji pouze minimální množství pozdějších nátěrů a úprav. Budeme se snažit zachránit co nejvíce původních prvků, kterých je tu velké množství. Doplní se pouze chybějící části, zbytek vyčistíme a zakonzervujeme. Rozhodně se nebude celá fasáda natírat, provedeme pouze barevné retuše na místech, kde je to potřeba. Celkový dojem zůstane určitě zachován,“ přiblížil vizi odborníků architekt Miloslav Hanzl z ateliéru Girsa AT.

Zámek má unikátní omítku

První průzkum fasády plumlovského zámku přinesl včera řadu zajímavých zjištění. „

Podařilo se nám pravděpodobně učit i dobu její poslední velké opravy. Na jednom ze sloupů je v omítce vyryt letopočet 1882. Omítky nebyly natírány, ale pigment se přimíchával přímo do směsi, což byl ve své době unikátní postup,“ sdělil čerstvé poznatky bezprostředně po sestupu z vysokozdvižné plošiny restaurátor Miloš Gavenda.

Projekt však nepočítá jen s obnovou fasády.

V boji proti vlhkosti přijde na řadu odvodnění nádvoří

„Celá stavba zámku trpí vlhkostí, bude tedy nutné odvodnit nádvoří. Také se zdá, že je tady značná vrstva navážek. Pokusíme se najít původní povrch a obnovit jej,“ pokračoval architekt.

Důležitou součástí zámeckého areálu je také skalní suk uprostřed nádvoří. Nachází se na něm zbytky gotického hradu, který stál společně se zámkem až do roku 1801, kdy oba objekty pobořila prudká vichřice. Lichtenštejnští úředníci se rozhodli, že jeden z nich zboří a ze získaného materiálu opraví druhou stavbu. Boj o přežití tehdy vyhrál zámek, především díky svým rozsáhlým vinným sklepům. Z hradu zůstaly po demolici pouze nepatrné zbytky na temeni skály.

„Zde bychom chtěli především zpřístupnit prostor hradního nádvoří, zakonzervovat a doplnit zbytky zdí tak, aby byl zřetelný půdorys hradu. Chybět nebudou informační tabule,“ slíbil starosta Sušeň.