„Lidé si stěžovali na padající větve. Loni dokonce spadl velký strom, ale naštěstí do pole a ne na silnici,“ zmínil se starosta Vrbátek Ivo Zatloukal. Odlamovaly se prý i větve o průměru čtyřiceti centimetrů. Alej patří Cukrovaru Vrbátky, který po dohodě s obcí a ekology přistoupil ke kácení.

„Stromy jsou prohnilé, pokácet se měly už před deseti, patnácti lety,“ vyjádřil se Martin Berčík, jehož firma těžbu dřeva provádí. Alej na březích cukrovarnického náhonu stála přes padesát let.

Pod motorovou pilou padne sto dvacet tři topolů, dvaadvacet vrb a pět olší. Větve, které nechávají dřevorubci na místě, si rozebírají místní lidé.

„V okolí nejsou lesy, lidé dřevem nepohrdnou,“ vysvětlil starosta Zatloukal.

Klády půjdou na palety

Samotné klády najdou nejspíš využití při výrobě palet.

„Topol jde špatně na odbyt. A tyto mají navíc špatnou kvalitu,“ poznamenal Martin Berčík.

Na podzim nebo nejpozději na jaře se kolem silnice objeví nová výsadba.

„Nebude hned u silnice, ale na druhé straně náhonu. Také opačná strana silnice se dočká nových stromů,“ ujistil starosta Vrbátek.

Místo topolů se u silnice objeví například třešně a ořešáky

Na přání ochránců přírody budou silnici lemovat třešně, hrušně, ořešáky, duby, javory a jilmy.

Vedoucí prostějovského odboru životního prostředí Martina Cetkovská o žádné podobně rozsáhlé aleji jinde na Prostějovsku neví.

„Topol byl ale při výsadbě oblíbeným stromem, protože rychle roste,“ zmínila se.

Podle Martina Berčíka bylo vysazování topolů podél vesnických cest na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století velkou módou: „Lesníci to dokonce dostávali nařízeno.“