„V noci z úterý na středu polámali pachatelé v Domamyslicích pět lip. V Čechovicích pak vlekli po fotbalovém hřišti branky a rozryli hrací plochu,“ upřesnila prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová s tím, že kriminalisté po původcích nočního řádění pátrají.

„Způsobili škodu za třicet sedm tisíc korun. Dopustili se trestného činu poškození cizí věci a hrozí až jeden rok pobytu za mřížemi,“ poznamenala.

„Na opravě poničeného trávníku jsme makali ve středu. Skončili jsme až v osm hodin večer,“ vyjádřil se Stanislav Bilík, trenér TJ Sokol Domamyslice.

Je rozladěný: „Drn už nesroste, kopačky rozryté hřiště ještě více poškodí. Letos už trávník dobrý nebude.“

Přiznává však, že více než hřiště, je mu líto poničeného stromořadí, které roste kousek od domamyslické cyklostezky.

„Ještě minulý týden jsem se díval, jak ty lípy zahradníci zalévají a obdivoval, jak se stromky dokázaly po pár letech od vysazení krásně rozrůst. Teď je pět z nich zlomeno v půli,“ nechal se slyšet Stanislav Bilík.

Podle něj se na zeleni nejspíš vyřádila banda opilců, která se v noci vracela z pohostinství U Splávku.

Alkohol s největší pravděpodobností posilnil i vandaly, kteří počátkem července polámaly stromy v mladé březové aleji v Kolářových sadech. Na zemi po nich zůstaly celé větve, ale i láhve od alkoholu. I oni způsobili škodu za více než třicet tisíc korun.

„Po pachatelích, kteří poničili výsadbu v Kolářových sadech, dál pátráme,“ konstatovala včera odpoledne prostějovská policejní mluvčí Eva Čeplová.

Řádění nočních band hlásit

A co dělají proti vandalismu strážníci? Ředitel městské policie Jan Nagy ubezpečuje, že do prostějovských ulic pravidelně vyrážejí hlídky a procházejí je i okrskáři.

„Některé pachatele se nám daří zadržet přímo při činu, jiné události naše hlídky bohužel nezaznamenají. Nemůžeme být ale všude,“ prohlásil Nagy.

Připomněl, že v poslední době se podařilo zadržet například skupinku, která ve Svatoplukově ulici vyvracela dopravní značky, nebo sprejera, který se činil v Českobratrské u­lici.

„Úspěšnější bychom byli, kdyby nám obyvatelé města řádění nočních band hlásili. Vždyť na místě jsme v průměru pět minut od zavolání,“ vyzval Jan Nagy, který je toho názoru, že by město mělo oznamovatele odměňovat.

Za původce skládky odměna

Prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil se před časem nechal slyšet uvedl, že by lidé mohli za upozornění dostávat od radnice dary, a to třeba v podobě reklamních předmětů. Bylo to v souvislosti se zakládáním černých skládek.

„Oznámili jsme, že těm, kteří prokážou, kdo za černou skládkou stojí, vyplatíme finanční hotovost nebo dáme odměnu,“ potvrdila prostějovská mluvčí Jana Gáborová.

Přestože nabídka platí od roku 2008, ani jediný obyvatel města jí dosud nevyužil.