Na návsi kaplička, kousek od ní sokolovna, hospůdka a ještě dále obchod. Celkově Obědkovice působí upraveným dojmem - mohou se chlubit nově vypadajícími chodníky i zastávkami, stejně tak posekaným trávníkem a parkovou úpravou středu obce. Ani o větším množství domů, které by ves hyzdily, se mluvit nedá: cestou od hlavní silnice do nitra obce potkávám jen tři.

Zdání ovšem klame. A přestože aktuálně vyvěšené plakáty lákají obyvatele na připomínku konce 2. světové války a tedy cestu do historie, řada místních řeší problémy současné. Tím zdaleka největším jsou exekuce. Podle projektu Mapa exekucí jsou čísla jasná. V obci je každý čtvrtý obyvatel postižený exekucí.

Půjčky tady letí

Ne všechny ale tato informace překvapuje.

"Půjčky tady letí, znám hodně lidí, kteří tu mají problémy s penězi," říká pan Josef, kterého potkávám u autobusové zastávky. Příjmení sdělit odmítl, podrobnosti ano. "Lidé si tu půjčují peníze, pak nemají na splacení. Týká se to hlavně starších lidí," poznamenává starší muž.

Podobně hovoří také cyklistky, které potkávám při cestě do středu obce.

"Lidé nemají práci, půjčí si a pak neví jak z toho ven. Informace, že tady je tolik exekucí, mě příliš nepřekvapuje," uvádí jedna z nich, paní Ivana. Vzpomíná, že sama se svého času musela s exekucí potýkat.

"Ovšem úspěšně. Bylo to naštěstí jen pár tisíc. Řekl mi ale tehdy exekutor, že lidi zde mají hodně velké problémy a exekucí je víc než se ví," dodává žena, než se s kamarádkou pouští opačným směrem.

Hned 50 exekucí

Samotné Obědkovice jsou shlukem domků, stranou od hlavní silnice na Kojetín. Žije zde něco přes dvě stě obyvatel, projekt Mapa exekucí zde ale mezi obyvateli eviduje hned padesát exekucí.

"Obecně se vyšší výskyt exekucí váže na chudší oblasti, kde je více lidí s nízkými příjmy. Nebo kde nedávno zkrachoval větší zaměstnavatel," podotýká k možným důvodům jeden z mluvčích projektu Radek Hábl.

Kromě toho, že projekt monitoruje množství exekucí v jednotlivých regionech a obcích, tak také informuje o tom, co upadnutí v nemilost exekutorů a věřitelů předchází.

"Většinou to není jen o půjčce, faktorů je více. Stačí když má někdo hypotéku a najednou přijde o práci nebo část příjmu. Problémem je i nepravidelné chozené dávek. Velkou skupinou postiženou exekucemi jsou také zkrachovalí podnikatelé a živnostníci - na tuto skupinu se často zapomíná," uvedl dále.

Starosta hledá důvody

Samotný starosta Obědkovic Rostislav Němec se podle svých slov nedovídá o tom, kdo v exekuci je a není.

"Lidé s tím asi raději nechodí na světlo," uvádí.

Nelichotivé postavení obce v počtu exekucí na počet obyvatel je dle jeho slov překvapivé. "I když na druhou stranu, je zde dost velká nezaměstnanost. Možná je to právě jeden z důvodů," uvažuje starosta obce.

Přímo v ní většího zaměstnavatele nebo alespoň střední firmu zájemci o práci nenajdou. Do města je to patnáct kilometrů, ovšem zároveň se slušným spojením autobusy. "Jako obec zaměstnáváme lidi, dáváme jim práci. Bohužel, jsou tací, kteří pracovat nebudou, I když tu možnost mají," uzavírá starosta.

V České republice je nyní necelých 900 tisíc lid v exekuci, velká většina však má více než jednu. Olomoucký kraj je na tom pak mezi kraji zhruba v polovině pelotonu. Vedou tradičně severní Čechy a také Moravskoslezský kraj.