Koničtí uleví napjatému rozpočtu

„V našem případě by to prý mělo dělat necelých devět milionů korun. Otázka je, kolik to skutečně bude. I kdybychom nakonec dostali jen polovinu z této částky, bylo by to skvělé," pochvaloval si nový zákon starosta Konice František Novák.

Právě v Konici totiž vítají každou korunu do rozpočtu navíc. Město totiž splácí velký úvěr, který si muselo vzít na vybudování kanalizace.

„Když si představíte, že zhruba při čtyřicetimilionovém rozpočtu splácíme ročně šest milionů, tak nám opravdu zbývá jen na ty nejnutnější věci. Přitom máme v katastrofálním stavu komunikace, kino, špatná je poliklinika i zámek by potřeboval nutně ještě nějaké opravy. A ty nejsou na památkovém objektu nikdy laciné. V tom všem by nám mohly tyto peníze pomoci," vypočítal starosta Novák.

Konice by takto mohla příští rok použít nějaké prostředky na investice. Nově upravené rozpočty totiž začnou platit od prvního ledna.

„Potřebujeme nutně opravit silnice. Vždyť je to tady jako na tankodromu. Víme, že město je pořádně zadlužené, a tak s tím lidé už ani nepočítali. Pokud takto město získá peníze, všem se nám uleví," řekla Růžena Hrachovcová, jedna z místních obyvatelek. Sama by tyto peníze ráda investovala také do větších společenských akcí.

„Vím ale, že jsou důležitější věci," dodala.

Plumlov zvažuje, na co peníze použije

I jinde představují peníze z daní významnou injekci do rozpočtu.

„Dosud jsme hospodařili se čtrnácti miliony, teď bychom měli jít v příjmech na dvacet. Na co tyto peníze půjdou bude ale ještě věcí širší diskuse v zastupitelstvu," prohlásil starosta Plumlova Adolf Sušeň.

Co by místní v Plumlově uvítali?

„Určitě bych nechala udělat ostrůvek nebo něco podobného na přechodu pro chodce u školy. Přestože je místo docela přehledné, jezdí tam dost aut. Děti, které jdou ze školy, často nedáváji pozor a bezmyšlenkovitě přechází. Jednu dobu tam stál policista, ale ten tam nemůže hlídat věčně," popsala Helena Daníčková.

Devatenáctiletý David Mikeš by zase zmodernizoval náměstí.

„Vůbec se mi nelíbí, je pořád stejné, jako někde na vesnici. Určitě bych investoval do něj a taky do zámku," řekl.

Plumlovský starosta však upozorňuje, že i v tomto zákoně může být schovaný háček.

„Zatím jsme nedostali nic písemně. Podle mých informací by zase stát měl přestat vyplácet příspěvky na žáky ve školách," podotkl Sušeň.

Pro Otaslavice 2 a půl milionu

Zřizovatelem základní školy jsou i Otaslavice. Co přinese daňový zákon ohledně jejího financování zatím starosta Rostislav Drnovský neví.

„Jasno bude až to vyjde ve sbírce zákonů. Tyhle snahy tu byly společně s reformou vesnických škol, a ta s výměnou ministrů utichla. Fungování školy by se to tedy nemělo nijak dotknout," poznamenal starosta Drnovský. Jeho obci by měl nový zákon přivést do rozpočtu navíc dva a půl milionu korun.