Podle vyjádření prostějovského magistrátu se totiž podařily dokončit kroky předcházející samotné výstavbě.

"Projekt stavby, jejímž investorem je Olomoucký kraj, pokračuje dle časového plánu. Byl zahájen proces vyvlastňování několika pozemků u nichž nebylo možné dohledat vlastníky. Majetkoprávní vypořádání musí být skončeno do data zahájení stavby, tedy přibližně v první polovině roku 2019," uvedl prostějovský radní Jaroslav Šlambor, který se otázkou obchvatu zabývá.

Osmý ročník Velké ceny Prostějovska v požárním útoku - první klání v Dětkovicích
Hasiči zahájili sezónu v Dětkovicích. Podívejte se

Pozemky dořešíme, o stavební povolení žádáme

Přípravy stavby místy znesnadňovaly právě majetkové poměry. Obchvat se totiž měl začít budovat už před zhruba deseti lety, později se však načas od záměru upustilo.

Vykoupený tak byl tři roky zpátky jen nepatrný zlomek z více než stovky potřebných pozemků.

"Majetkoprávní záležitosti ještě nejsou všechny zcela dořešeny, ale předpokládáme jejich vyjasnění do konce roku 2018. Žádosti o všechna potřebná stavební povolení už byly podány, v tuto chvíli žádné pravomocné stavební povolení vydáno není," prozradila Eva Knajblová, mluvčí Krajského úřadu.

Právě peníze od kraje jsou důležitým motivem, který vedl k urychlení příprav. Pokud by totiž nebyly letos hotové, připravené peníze, tedy zhruba tři sta milionů, by hejtmanství využilo jinak.

Ilustrační foto.
Střelnice v Koběřicích: majitel zákon neporušil, sdělil GIBS

Další náměty

Námětů by přitom nebylo málo. Třeba dopravní situace v Přerově, dostavba obchvatu Olomouce či další obchvaty na Prostějovsku - ve Ptení či v Ohrozimi. Dvě poslední, neexistující a v minulosti plánované stavby pak s tou v Prostějově souvisí.

"K přerušení prací došlo i kvůli situaci ve ptenské pile. Jednu dobu nebylo jisté, zda bude pokračovat v činnosti a právě těžká nákladní auta byla příčinou, proč se k přípravě prací tehdy přistoupilo," uvedla primátorka Prostějova důvod, proč obchvat Prostějova stále není. Totéž přitom platí i o nových silnicích v Ptení či Ohrozimi.

Petra Kvitová po operaci pořezané ruky a dům v Prostějově, ve kterém došlo k přepadení. Ilustrační koláž
Případ Kvitová: Proč věk muže ve vazbě nesedí s popisem pachatele?

Začátek stavby? V roce 2019

Zatímco přípravy na stavbu budou brzy hotové, samotné výstavba severního obchvatu města započne až za několik měsíců. A to v roce 2019.

"Technicky je stavba připravena k realizaci. Připravují se podklady pro výběrové řízení na dodavatele stavby. Předpokládaná doba výstavby je odhadována na dva roky, tedy dokončení je reálné v průběhu roku 2021," informoval Jaroslav Šlambor ke zcela nové silnici spojující ulice Konečná a Kostelecká.

Vodáci na Hloučele. Ilustrační foto
Vodáci jsou na suchu. Hloučela se v červnu nepojede