V Čelčicích složili v pátek tři členové zastupitelstva mandáty a obec tak nejspíš čekají nové volby. V Pavlovicích u Kojetína se podávalo trestní oznámení a o hlasování v Mořicích, kde je už podle všeho cesta k domluvě otevřená, musel rozhodnou soud.

Hrdibořická roztržka

Vítězové voleb v Hrdibořicích se zase marně domáhali předání úřadu od bývalé starostky Vlasty Macenauerové.

„Po volbách jsem je zvala na schůzku, ale nepřišli. Ani nedali vědět, čekali jsme na úřadě přes půl hodiny,“ popsala svůj pokus o domluvu bývalá starostka.

Nový místostarosta Hrdibořic Stanislav Hraj tvrdí, že šlo o nedorozumění. „Pan Alexy, který schůzku vyřizoval, se bohužel dopustil omylu,“ prohlásil Hraj.

„Pan Alexy v den schůzky mi telefonicky sdělil, že nepotřebují dělat schůzi před schůzí. Přitom se jednalo pouze o organizační schůzku před jednáním nového zastupitelstva,“ reagovala Macenauerová.

Úřad pod zámkem

Toto nedorozumění zablokovalo komunikaci mezi vítězi voleb a bývalou starostkou. Poměry se vyhrotily v pondělí. „Když jsme přišli k úřadu, našli jsme dveře zajištěné ocelovým lanem a zámkem. Ztratili jsme celý den, kdy jsme mohli pracovat na kompletaci materiálů k předání,“ popsala své překvapení Vlasta Macenauerová.

„Bylo to takové upozornění na to, že úřad měl být už dávno předán. Nové vedení obce už bylo zvolené, ale do úřadu jsme stále nemohli. A tak jsme si řekli, že když ne my, tak ani ona,“ zdůvodnil neobvyklý krok nový místostarosta.

Obě strany se však nakonec shodly, že úřad do něhož se nikdo nedostane, předat nelze, a tak bylo už v úterý odemčeno a bývalé vedení obce pracovalo na kompletaci dokumentů.

Předávka po dvaceti letech

„Předávám obec po dvaceti letech práce, a to není maličkost. Budeme tady do noci, abychom dohnali jednodenní zdržení a na zítřek bylo všechno nachystané,“ prohlásila v úterý odstupující starostka Vlasta Macenauerová, která na úřadě pracuje s hospodářkou obce. „Paní Macenauerová pochopila, že předávání nelze protahovat donekonečna. Teď už snad bude všechno v pořádku,“ zakončil Stanislav Hraj.

Vlasta Macenauerová se už politického dění v obci účastnit nebude.

„Již v květnu jsem oznámila zastupitelstvu, že doba dvaceti let se podepsala na mém zdraví a že nehodlám kandidovat na starostu, ani na místostarostu. Dovedu je jen k novým volbám jako nezávislé kandidáty,“ řekla bývalá starostka. Svůj zastupitelský mandát složila, stejně jako její kolegové z kandidátky. Naštěstí se však našli náhradníci a tak obci předčasné volby nehrozí. Zatím.

Rozepře v Pavlovicích

Snad nejostřejší situace je však v Pavlovicích u Kojetína. Zdejší starostka Marcela Soviarová, která po volbách skončila v opozici, podala stížnost na průběh voleb k soudu. Když senát Krajského soudu v Brně její rozpor zamítl, podala dovolání k nejvyššímu soudu, ten však rozsudek potvrdil. Obrátila se tedy na policii.

„Podala jsem trestní oznámení pro maření voleb. Takže jestli policie něco najde, a ona určitě najde, bude se to muset řešit jinak,“ nechala se slyšet Soviarová. V Pavlovicích však už nový starosta úřaduje, v úterý se jím stal Pavel Barnet.

Změna v Brodku

Mnohde v regionu skončilo vedení, které v čele obcí působilo několik volebních období. Jednou z nich je i Brodek u Prostějova. Nezávislý Karel Rozman tu vystřídal na postu starosty sedmdesátiletého Antonína Crhonka. Ten byl prvním mužem obce (se čtyřletou přestávkou po roce 1990) už od poloviny osmdesátých let. Začínal jako předseda místního národního výboru.

„Chci se věnovat vnoučatům a chodit na ryby. Jako zastupitel budu samozřejmě pozorovat věci zpovzdálí. Ale přispívat už budu spíše jen radou,“ svěřil se Antonín Crhonek.

Střídání politiků považují odborníci za přirozené. „Po dvaceti letech samozřejmě nastává generační obměna. To ale neznamená žádnou krizi,“ konstatoval politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

„Je možná znát jistá únava z demokracie. V celku ale není situace zase tak dramatická, muselo by se to projevit ve více obcích a mnohem markantněji,“ komentoval Šaradín povolební tahanice na venkově. (pam)