„Chybějí nám statisíce. Chtěli jsme opravit rozbité chodníky a nakonec budeme rádi, když zajistíme provoz naší školy,“ informoval určický starosta Vlastimil Konšel.

Peníze vybrané z daní posílá obcím ministerstvo financí prostřednictvím finančních úřadů.

„Minulý týden jsme se ptali pracovníků prostějovského berního úřadu, proč jsme dostali tak málo. Vše prověřili, spočítali a vyšlo jim, že byl do koruny splněn zákon o rozpočtovém určení daní,“ sdělil Konšel.

Tvrdí, že taková legislativa poškozuje hospodaření malých obcí, jež si nedokážou naspořit peníze do rezervy.

„Zákon by se měl změnit, “ míní.

Například Určice hospodaří se zhruba devítimilionovým ročním rozpočtem.

„Obvykle nám z finančního úřadu chodí každý měsíc asi osm set tisíc korun. Teď jsme však dvaadvacátého února dostali sto čtrnáct tisíc a osmého března dvaaosmdesát tisíc korun,“ přiznal.

Přestože v polovině roku přijdou do obecní kasy částky vyšší, než osm set tisíc korun, kolísání příjmů se mu nelíbí.

„Peníze z daní potřebujeme hned,“ ujistil.
Stěžuje si také Zdeněk Mader, starosta Čech pod Kosířem.

„V únoru byl náš příjem z daní obzvlášť špatný. Na ulicích přitom musíme dál svítit, stejně tak musíme udržovat vozovky a platit úvěry,“ uvedl.

Potíže s nízkou daňovou výtěžností teď musejí řešit i v Krumsíně.

„Po těch letech už víme, jak nouzi přečkat. Určíme, co bude potřeba platit v první řadě, a se zbytkem počkáme, až peníze přijdou. Musíme si však ohlídat termíny neodkladných plateb,“ konstatoval starosta obce Jan Střelák.

Stížnostmi starostů se bude v nejbližších dnech zabývat prostějovská senátorka Božena Sekaninová (CŠSD) i poslanec Radim Fiala (ODS).

„Podnět ohledně kolísání daňové výtěžnosti přednesu na dnešní komisi pro rozvoj venkova. Chápu, že se kvůli nedostatku peněz starostové dostávají do svízelné situace. Podobné problémy znám i z oblasti sociálních služeb. Některé organizace nikdy na začátku roku neví, kolik peněz se jim od státu podaří získat, a nemohou pak kvůli tomu sestavit rozpočty,“ reagovala Sekaninová.

Poslanec Fiala se chce setkat s určickým starostou, aby se o problému dozvěděl co nejvíc.

„Poté se budu snažit prosadit změnu zákona o rozpočtovém určení daní, aby k popsanému výpadku financí v obecních pokladnách nedocházelo,“ přislíbil. Konšel se přitom s Fialou ohledně této otázky sešel už loni.