Řemeslný pivovar Husar si od svého založení v roce 2015 postupně nachází své štamgasty a to nejen v samotných Kovalovicích.

„Jsme rádi, že lidé dají přednost našemu pivu před tím z velkých produkcí. I přesto, že je dražší,“ říká na úvod majitel Ondřej Schrötter.

Jak se brzy dovídám, nepatří mezi lidi, kteří začali s vařením piva doma a postupně se propracovali až k vlastnímu podniku.

Cesta pivovaru Husar, který společně s manželkou řídí, byla jiná.

„Zaujal nás trend minipivovarů a tento prostor se nám pro vznik toho našeho zalíbil. Získali jsme tak od obce tuto bývalou hospodu a do roka a do dne tu byl pivovar, který je nyní takovou rodinnou firmou,“ vzpomíná Ondřej Schrötter.

Prázdný obchod v Kravařově ulici v Prostějově. Ilustrační foto
Prostějov, město prázdných výloh. Bude jich přibývat, varují obchodníci

Nepasterizované a nefiltrované

Nyní je majitelem firmy, která disponuje patnácti hektolitrovou varnou. A vaří hned několik druhů piva.

„Máme jedenáctku, dvanáctku, třináctku i čtrnáctku, kterou vaříme hlavně přes zimu. Děláme pak i speciály, třeba jsme měli vánoční medový, po kterém se jen zaprášilo. Soustředíme se na ležáky, které jsou pro Českou republiku typické,“ uvádí muž po té, co mi dává ochutnávat ječmen před zpracováním.

Na původ se ani ptát nemusím, na nevyřčenou otázku hned dostávám odpověď. „Je český. Stejně jako chmel od Žatce a voda přímo odsud,“ uvádí.

Zdůrazňuje zároveň, že jde o pivo nepasterizované, nefiltrované a kvůli různé stupňovitosti se dodatečně neředí vodou.

Dopravní nehoda. Ilustrační foto.
Policisté pátrají po svědcích tragické nehody u Prostějova

Podpora od místních

Nyní pivo vyváží hodně do okolí, třeba na Vyškovsko, Kroměřížsko či Uherskohradišťsko.

A majitelé chystají expanzi na sever, do Prostějova.

Manželé však rádi vzpomínají na prvopočátky Husara.

„Líbila se nám a stále líbí podpora od místních lidí. Přestože jsme se sem přistěhovali, vzali si pivovar za svůj,“ říká Ondřej Schrötter.

„Překvapilo nás, jak nás zde lidé vzali. Myslela jsem, že na nás budou koukat skrz prsty, místní jsou ale úžasní. Pomáhali nám v začátcích a nyní sem rádi chodí jak pro petlahve i soudky,“ říká Kateřina Schrötterová spokojeně.

Minipivovar Husar - Kovalovice-Osíčany.
Návrat pivovarů? Na Prostějovsku fungují už čtyři

Dům piva i setkávání

Pivovar se i díky podpoře obyvatel Kovalovic stal místem i pro společenské akce.

„Někdy si připadáme jako v Poště pro tebe. Stává se nám, že při akcích se zde sejdou lidé, co se dvacet třicet let neviděli. Jsme tak nejen dům piva ale také dům setkávání,“ uvádí majitel pivovaru.

Ten však nezažívá jen příjemné chvilky. Ne vždy jsou třeba v hostincích ochotní pivo Husar vyzkoušet na čepu.

„Často se to dělá v restauracích tak, že dávají piva z menších pivovarů na přítoč. A za týden zase zkouší něco jiného,“ uvádí Kateřina Schrötterová.

„Měli jsme představu, že hospody budou chtít vyzkoušet něco nového. Často jsou tam ale lidé konzervativní, kteří to asi vidí jako komplikaci. Navíc mají smlouvy s velkovýrobci a často jen těžko je plní,“ doplňuje ji manžel.

Jakub Oulehla, jeden z prostějovských domovarníků
Piva z velkovýroby jsou bez nápadu, říká Prostějovan. A vaří svoje

Chystají rozšíření

I přesto se však s pivem z Kovalovic můžou lidé setkat. Třeba na pivních slavnostech v Prostějově.

Celkově by pak mělo být zdejší pivo stále častějším artiklem v hospodách. Přinejmenším proto, že manželé Schrötterovi plánují rozšíření.

„Chtěli bychom nové varny a přístavby do zahrady. Výsledkem by měl být větší objem výroby. Zatím dáváme většinu peněz zpět do investic, v budoucnu bychom ale rádi byli trvale v plusu,“ doufá zakladatel pivovaru v ještě lepší zítřky.

Pivní slavnosti byly letos na Plumlovské
Pivní slavnosti byly letos na Plumlovské