Téměř 2800 lidí z Prostějovska si dosud nevyměnilo staré občanské průkazy za nové. Tuto povinnost mají všichni ti, kterým byl doklad vydán před 31.12. roku 1998. Za propadlou občanku přitom hrozí dost vysoká pokuta.

„Těch, kdo si doklad totožnosti ještě nevyměnili, je stále dost, ale naši zaměstnanci to zvládnou. Důležité je, aby lidé přišli co nejdřív. Nejlépe do konce roku,“ vzkazuje vedoucí oddělení registru obyvatel Městského úřadu v Prostějově Alena Veverková.

Mnozí lidé s výměnou zatím nespěchali. Před dvěma týdny bylo evidováno něco málo přes tři tisíce těch, jimž za měsíc končí platnost dokladů. K dnešku je jich jen o zhruba dvě stovky méně.

Nejvhodnější doba pro opozdilce je podle úředníků právě teď. „Ze zákona máme povinnost zařídit výměnu občanského průkazu do třiceti dnů od podání žádosti. Jestliže lidé se starými doklady přijdou na oddělní registru ve Školní ulici ještě v těchto dnech, žádné sankce jim nehrozí,“ ujistila. Podotkla ovšem, že pokud někteří budou otálet a o výměnu požádají třeba až koncem ledna příštího roku, je pravděpodobné, že se to neobejde bez následků.

„Zákon stanoví sankce až do výše deseti tisíc korun. Neočekáváme však, že by někdo z občanů mohl tak vysokou pokutu dostat. Vše se bude posuzovat individuálně,“ informovala Alena Veverková. Jak dodala, úředníci by měli nápor zvládnout. „Kampaň ohledně výměny dokladů vydaných před 31.12.1998, kterým za měsíc končí platnost, byla úspěšná. Lidé vědí už celé tři roky, že mají mít do konce letošního roku nové doklady totožnosti,“ tvrdí Veverková.

Senioři narození před prvním lednem roku 1936 mohou své občanské průkazy užívat dál, jen pokud neuvažují o tom, že vyrazí do ciziny. „Na jejich průkazy totožnosti se totiž vycestovat nedá,“ varovala Veverková.

Pokud například strážnici u kontrolované osoby zjistí, že má prošlou občanku, informují správní orgán. „Jedná se ale o ojedinělé přečiny, letos jsme řešili pouhé dva takové případy,“ řekl šéf městských policistů v Prostějově Jan Nagy.