„Nemáme kompetenci rozhodovat o tom, zda ve městě církevní škola bude, nebo nebude. O jejím zřízení město nerozhoduje," řekl na čtvrteční tiskové konferenci primátor Prostějova Miroslav Pišťák. Přitom právě v únoru radní zamítli žádost Cyrilometodějského gymnázia a mateřské školy (CMG), které zřízení církevní základní školy požaduje. Radnice své rozhodnutí odůvodnila tím, že ve městě ubývá počet dětí.

Plné třídy

„Ve srovnání s populačně silným ročníkem 2007 se v posledních dvou letech narodilo o dvacet procent méně dětí. S tímto demografických vývojem musíme počítat i v dalších letech, kdy půjdou děti do mateřských a základních škol," vysvětlila náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

„Mám doma předškoláka, a když jsem s ním byla letos u zápisu, byla jsem doslova v šoku. Jsou tak silné ročníky, že kapacity základních škol v Prostějově nestačí," řekla maminka Jana Kadlecová, která je zároveň i členkou petičního výboru.

„V minulých letech bylo několik škol zrušených a zbylé doslova praskají ve švech. Některé školy musely otevřít třídu navíc nebo navýšit počty dětí ve třídách. Ve třídách je průměrně kolem třiceti žáků a v takto přeplněných třídách nemůže mít učitel dostatek času věnovat se individuálně každému žákovi, což snižuje i kvalitu vzdělání," míní Jana Kadlecová.

Město věc projedná na příští radě

Podle primátora se záležitostí bude radnice nadále zabývat.

„Petici jsme přijali a budeme postupovat podle příslušných právních norem. Touto otázkou se budeme zabývat na příští radě," uvedl Miroslav Pišťák.

Jsou připraveni bojovat dál

Pokud by město zřízení školy opět zamítlo, hodlají autoři petice v boji za její vznik nadále pokračovat.

„Dostali jsme přípis od pana primátora, že bude věc řešit. K petici se svým podpisem připojilo 1150 lidí, což není zrovna zanedbatelné číslo. Nyní čekáme na vyjádření radnice, a v případě neúspěchu máme v záloze další kroky. Pokud neuspějeme, zeptáme se rovnou zastupitelů, proč chtějí rodičům brát možnost vybrat si školu pro jejich děti. Nechceme boj vzdát," vyjádřil se Vojtěch Faltýnek z petičního výboru.