Sýr Niva přihlásila do soutěže mlékárna v Otinovsi.

„Doufám, že značku získáme a prokážeme tak, že vyrábíme opravdu kvalitní sýry. Účastníme se každé podobné soutěže, protože je to vždy ocenění jakosti,“ konstatovala ředitelka mlékárny Hana Zouharová.

Stejného názoru jsou i v Zemědělském družstvě Vícov. Tady přihlásili do soutěže svůj sedlácký salám, sekanou s panenkou a Lešanskou tlačenku. Tlačenku má jako jednoho z favoritů i Dětkovická lahůdkárna Jelínek.

„Z agrární komory oslovili potravináře v regionu, kterých už moc vlastně ani není. Tak jsme se také přihlásili. Vloni jsme zkoušeli soutěžit o výrobek Olomouckého kraje a uspěli jsme s oběma přihlášenými potravinami. Tak jsme letos počet našich výrobků podstatně rozšířili,“ uvedl ředitel firmy Antonín Jelínek.

Určice přihlásily jablka

Se svým tradičním produktem zkouší štěstí i družstvo v Určicích. „Přihlásili jsme jablka Jonagold a Golden,“ prozradil hlavní sadař družstva Pavel Melka. Pozadu nezůstala ani čelechovická Alika nebo cukrovar ve Vrbátkách.

„Jedním z hlavních důvodů pořádání soutěže je snaha prosadit na našem trhu opravdu kvalitní, chutné, tradiční či speciální potraviny. V současnosti je náš trh zaplaven velkým množstvím levných potravin z celého světa, přičemž jejich kvalita bývá mnohdy až na posledním místě,“ říká ředitel prostějovské agrární komory Augustin Kohoutek.

Ačkoli komise ohodnotila jednotlivé výrobky už v pátek, vítězové zatím známi nejsou. Čas pro jejich vyhlášení si vyhradil hejtman Olomouckého kraje. S nejlepšími potravinami našeho regionu se však mohou lidé setkat na veletrhu Země živitelka, která probíhá tento týden, Prezentovány budou také 12. září na hodových Hanáckých slavnostech v Prostějově, kde se uskuteční i jejich ochutnávka.