Podle vyjádření lidí, s nimiž se setkali, by žena měla pocházet z Prostějova, v žilách muže by pak měla kolovat modrá krev.

„S výsledkem prohlídky byli spokojeni, bylo vidět, že by o budovu a přilehlé pozemky měli skutečně zájem,“ informoval vedoucí odboru správy majetku městaMiroslav Grepl s tím, že potencionální kupci slíbili, že se v případě dalšího zájmu ozvou. Nenechali však na sebe žádný kontakt.

„Jejich záměry byly všeobecné. Něco chtějí využít pro bydlení, uvažovali by i o vybudování restaurace a zaujaly je také prostory kinosálu, který v objektu kdysi fungoval,“ popsal společnou prohlídku Miroslav Grepl.

„Mluvili také o zřízení obřadní síně a stálé expozice,“ doplnil jej starosta Ptení Jiří Porteš.

Prodej se táhne už 10 let

Poslední cena ptenského zámku i s pozemky o rozloze osm a půl tisíce metrů čtverečních byla pět a půl milionu korun. V případě, že by kupci projevili vážný zájem, radnice cenu upraví na základě znaleckého posudku. Prodat se jej přitom marně snaží více jak deset let. V minulosti se o něj zajímalo již několik kupců, všichni nakonec od smlouvy couvli.

„Zámek patří mezi památkově chráněné objekty, což je pro zájemce dosti svazující. Může to být jeden z důvodů, proč nakonec od koupi odstoupili,“ zauvažoval Miroslav Grepl. Zámek už dlouhá léta chátrá. Naposledy se asi před více, jak deseti lety opravila jeho střecha, čímž se defacto zachránil.

„Přesto je už dlouhou dobu jeho stav katastrofální. Nového majitele, který by se pustil do pořádné rekonstrukce, bychom uvítali,“ konstatoval starosta Ptení Jiří Porteš s tím, že je třeba obnovit vnější i vnitřní omítky, okna, dveře a zdevastované interiéry zámku.

Patří mezi nejohroženější

V listopadu 2007 byl zámek ve Ptení Národním památkovým ústavem zapsán na seznam nejohroženějších nemovitých památek. Na Prostějovsku mezi ně patří skleník v zámku v Čechách pod Kosířem, židovský dům na prostějovském náměstí Svatopluka Čecha a také venkovská usedlost v Protivanově.