„Podezření na melanom měla primářka Kožního oddělení Marcela Rozkošová u dvou lidí, deseti pacientům pak znaménko odstranili na místě z důvodu, že pacientovi znaménko například vadilo nebo bylo na nevhodném místě," informovala mluvčí prostějovské nemocnice Hana Szotkowská.

Strach z rakovinotvorných znamének se stupňuje s přibývajícími dovolenými za sluncem.

„Přišli jsme preventivně. Máme hodně mateřských znamének, já i Kryštof a kromě toho máme v rodině rakovinu," vysvětlila svou návštěvu v nemocnici Iva Synková.

„Od jeho půl roku jsme pravidelně každý rok u moře. Používáme kvalitní krémy s vysokým faktorem z lékárny. Dřív jsem dávala přednost opálené kůži, dnes je to jiné a spíš se před sluníčkem schovávám," vzpomínala máma šestiletého Kryštofa, která potvrdila, že více znamének se jí začalo tvořit až se sluněním.

„Už jako malá jsem chodila se znaménky na kožní. Takové akce podobné té dnešní si v Prostějově pamatuji tak dvacet let zpět třeba U Milosrdných bratří, ale byla tam dlouhá čekací doba. Tady jsme sice také čekali delší dobu, ale myslím, že podobné preventivní akce mají smysl," dodala mladá žena.

Lidé Den melanomu mohli hodnotit také prostřednictvím dotazníku. Několik z nich bylo názoru, že by tolik pacientů mělo ošetřovat více doktorů.

„Navštívila jsem před lety Den melanomu v Brně, a šlo to velmi rychle, na nápor pacientů tam totiž bylo daleko víc doktorů," hodnotila pacientka Iva Synková.