„Rozšířenou pracovní dobu a provoz o svátcích až donedávna zajišťovaly lékárny ve velkých obchodních centrech. Nyní však nákupní střediska mají sedm dní v roce zavřeno, a to včetně lékáren, přestože právě na ně se novela zákona nevztahuje,“ vysvětloval náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák důvody, proč Olomoucký kraj oslovil lékárny a požádal je o otevření o svátcích.

„Chtěli jsme tedy tímto krokem občanům vyjít vstříc a umožnit jim nákup potřebných léků i v tyto sváteční dny,“ dodal Horák.


Přímo v Prostějově bude během Velikonočního pondělí a 8. května pohotovost zajišťovat lékárna Karlov.

„Krajský úřad nás oslovil, jestli bychom tuto pohotovost nedrželi během svátků, kdy jsou uzavřeny supermarkety. My jsme s tím souhlasili,“ uvedla Michaela Snídalová z lékárny Karlov.

Prostějovská lékárnice pak dodala, že pohotovostní služba není až taková novinka: „My jsme se společně s lékárnou na Vodní dělili i o pohotovostní služby 25. prosince a 1. ledna. Pro nás to tedy není žádná novinka. Jsme dobře zásobeni, takže budeme mít pro pacienty dostatek léků.“

Jak to bude letos o dalších svátcích, kdy jsou zavřené supermarkety, tedy 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince a na Nový rok, to se ještě neví.

„Všechno je to založeno na dobrovolnosti. My jsme s krajem domluveni na dva nadcházející svátky. Jak to bude u těch dalších, to uvidíme také podle zapojení ostatních lékáren,“ dodala Snídalová.

Kraj ale přislíbil, že na všechny tyto svátky pohotovostní lékárny zajistí. Toto opatření pak vyjde kraj na sto čtyřicet tisíc korun.