„I když minimální vyhlašovací cenu stanovil znalecký posudek na devět tisíc čtyři sta korun, „embéčko" se nakonec prodalo za čtyřicet jedna tisíc. O nevšedním zájmu o vůz svědčí i to, že se do výběrového řízení přihlásilo šestadvacet účastníků," nechal se slyšet Robert Hurt z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který dražbu prováděl.
Zájem dražitelů povzbudilo zřejmě to, že automobil byl mimořádně zachovalý.
„Vyrobili ho v roce 1966 a měl najeto pouze osm tisíc kilometrů," uvedl Hurt s tím, že peníze z aukce putovaly do státní pokladny.
„Embéčko přešlo do majetku státu jako takzvaná odúmrť na základě usnesení Okresního soudu v Prostějově," doplnil mluvčí úřadu Robert Hurt.
Věci získané jako odúmrť stát buď využije, nebo nabídne někomu dalšímu.
„Nepotřebný majetek nejdříve nabízíme organizačním složkám státu. Pokud žádná neprojeví zájem, mohou jej získat další instituce nebo soukromníci v dražbě. Z důvodu veřejného zájmu je ale možné převést majetek bezúplatně," osvětlil mluvčí Úřadu pro zastupování státu Robert Hurt.
Tak například před dvěma lety získala obec Víceměřice dům po jedné z místních obyvatelek. Obec v něm chtěla zřídit cvičné byty pro klienty Domova u rybníka.
Obcím, občanským sdružením i dalším organizacím se vyplatí sledovat webové stránky úřadu pro zastupování, na nichž je nabízený majetek státu zveřejňován. Před čtyřmi lety se zde objevil například automobil Spartak po muži z Prostějovska, který nakonec putoval do sbírek brněnského Technického muzea.