Jaké má podle Vás hvězdárna perspektivy do budoucna?Jiří Prudký

O tom bych nerad mluvil, k jedenatřicátému prosinci totiž končím. Na to, co bude dál se tedy musíte zeptat mého nástupce.

Znamená to, že opustíte prostějovskou astronomii?

To ne, na hvězdárně budu působit i nadále jako odborný pracovník. Ale už ne ve vedoucí funkci.

Víte už tedy kdo Vás v čele hvězdárny nahradí?

Ano, jméno zatím prozradit nemohu, ale přijde sem odborník z Katedry astronomie Masarykovy univerzity v Brně. Vůle kraje byla, aby tento člověk převzal postupně mou práci a připravil do října koncepci dalšího rozvoje hvězdárny jako oddělení prostějovského muzea. Na tom také teď společně pracujeme.

Znamená to tedy, že přeci jen víte, co bude…

Předpokládám velmi zásadní obrat a nasměrování zejména k mladým lidem.

Do konce roku však hvězdárnu ještě povedete vy, co tedy chystáte?

Kromě zářijové přednášky o Hubbleově teleskopu a programu k Evropské noci vědců budou mít návštěvníci na začátku října možnost vidět i záložní letischopný model československé družice Magion, v měřítku 1:1. O týdem později pak na hvězdárně vystoupí UDIF, tedy umělecké divadlo fyziky se svou experimentální show. O představení je takový zájem, že už teď si lidé kupují lístky. Do prosince pak plánujeme ještě další akce. Takový program jsme tady dosud neměli, je to zhruba dvojnásobek akcí oproti běžnému provozu.

Tuším, že to má svůj důvod.

Chtěl jsem, aby se hvězdárna se svou právní subjektivitou rozloučila opravdu velkolepým programem.

Když se naopak ohlédnete za svým čtyřicetiletým působením na hvězdárně, co považujete za největší úspěch?

Především to, že se jsme dali nabídce pro veřejnost koncepci a náplň. V době, kdy jsem do hvězdárny přišel se veřejnosti nenabízelo nic, nebo jen chaoticky. Teď už mohou návštěvníci počítat s tím, že jednou za měsíc bude přednáška některého z předních odborníků, zavedli jsme pravidelná pozorování, Astronomické týdny, výstavy a kluby. Lidé se tak naučili, že když určitý den přijdou na hvězdárnu, bude se tady něco dít.

Máte nějaké nesplněné přání?

Směrem k prostějovské hvězdárně je to výstavba planetária. Tu kraj v úmyslu nemá, ale jak jsem se dozvěděl, plánuje planetárium postavit v Olomouci.