„V Prostějově máme ve školkách celkem 1491 míst. Podle data narození dětí v matrice očekáváme, že by to mohlo stačit. Je ale těžko odhadovat, protože někteří rodiče děti do školky nepřihlašují, a nedá se dopředu říci, kolik jich bude. Pokud by bylo přihlášených dětí více, máme ještě možnosti, jak počet míst ve školkách navýšit. Bylo by například možné otevřít ještě jednu třídu ve školce na Husově náměstí,“ ujistil vedoucí odboru školství a kultury Městského úřadu v Prostějově František Říha.

Vychází ze zkušeností z minulých let „Loni se nám podařilo umístit všechny děti kromě dvou. I pro ty se nakonec místo našlo, ale rodiče si to mezitím zařídili jinak a o místo už nestáli,“ uvedl.

Hlavním kriteriem je bydliště v ProstějověZe zápisu

Pro umístění ve školce je jedním z hlavních kriterií bydliště v Prostějově.

„Děti z okolí musí počkat do září na volná místa,“ řekl Říha.

Starostové okolních obcí jsou totiž často nespokojení, že místní školku mají poloprázdnou. Ty prostějovské naopak často praskají ve švech.

V nejnovější prostějovské školce, křesťanské na Sídlišti Svobody, měli zápis už v pondělí.

„Přišlo přes čtyřicet dětí. Máme ale jen jednu třídu a z té odchází jeden předškolák. Čekáme, jestli budeme moci v září otevřít novou třídu,“ poznamenala učitelka Veronika Valkovičová.

Přes čtyřicet rodičů s dětmi přišlo vpátekdo dvou hodin odpoledne k zápisu do Partyzánské ulice. Zdejší školka však pojme jen dvacet sedm dětí.

„V první řadě přijímáme předškolní děti a ty, jejichž rodiče chodí do zaměstnání a mají trvalé bydliště v Prostějově,“ vyjmenovala základní priority pro přijetí ředitelka mateřinky Martina Hošťálková.

„Bydlíme v Olomoucké ulici, takže to sem máme blízko. Kromě toho jsme rádi, že je tu jídelna přímo v objektu a také se nám líbí velká zahrada,“ nechal se slyšet David Červinka, tatínek malého Honzíka, kterého přivedl k zápisu společně s manželkou.

PAVEL MOŠ

MARTIN ZAORAL