Ve třech případech však zvítězila jediná firma, A.S.A. Technické služby.

„V poslední době mám dojem, že máme město čím dál tím krásnější. Líbí se mi květinová výzdoba i upravené chodníky," řekla Marie Pospíšilová z Prostějova.

Mohla by ji tak potěšit zpráva, že dosud zeleň upravovala právě firma A.S.A., která tak bude činit i v následujících sedmi letech.

Zakázka totiž potrvá od příštího roku až do roku 2024. Stejná společnost se pak bude i nadále starat i o silnice či odpad.

„Je třeba říct, že náročné výběrové řízení jsme připravovali už od začátku roku 2015. Chystaly se veškeré podklady, smlouvy a rozpočty pro jednotlivé oblasti služeb v Prostějově. Opravdu to nebyla jednoduchá záležitost, vždyť šlo o práci pro město na dalších osm let," řekl Jiří Pospíšil, náměstek primátorky Prostějova.

„Museli jsme připravit vlastně několik výběrových řízení, neboť současná legislativa neumožňuje vypsat výběrové řízení jako jeden velký balík služeb. Jednotlivá pětice konkurzů byla zahájena už na konci roku 2015. Výběrová řízení podléhala poměrně dlouhým lhůtám, protože se jednalo o velké množství peněz," uvedl Jiří Pospíšil.

Světla obslouží ELTODO

Jedinou ze čtyř zakázek, v níž nevyhrála společnost A.S.A., je tak správa a údržba osvětlení. Tentokrát je předpokládaná cena padesát šest milionů, tedy necelá desetina z celkového zakázek komunálních služeb.

Péči o osvětlené ulice po deseti letech bude pro Prostějov zajišťovat pražská společnost ELTODO.

„Vítězství v soutěži hodnotíme velmi kladně. Jednak kvůli tomu, že se nám podařilo v konkurenci uspět, jednak se pro nás jedná o významnou příležitost ukázat naše řešení v oboru," uvedl mluvčí společnosti Marat Saber.

Dodal, že společnost má se správou a údržbou světel značné zkušenosti.

„Staráme se o osvětlení například v Praze, Ústí nad Labem a několika stovkách dalších měst a lokalit," uvedl.

Zatímco v této části balíku zakázek na komunální služby bylo několik soutěžících, odpad si chtěla vzít na starost pouze jediná firma, která také řízení vyhrála. Podle slov Jiřího Pospíšila zákon umožňuje, aby v tomto případě zvítězil byť i jediný zájemce.

„Společnost A.S. A. tedy bude zajišťovat odvoz a likvidaci odpadů v Prostějově i nadále po dobu osmi let, a to za předpokládaných ročních nákladů ve výši přes třicet osm miliónů korun. Stejná společnost učinila nejlepší nabídku na správu, opravy a údržbu místních komunikací za dvacet čtyři a čtvrt miliónu korun ročně," dodal Jiří Pospíšil.

Dvě firmy chtěly pečovat o zeleň

Dvě firmy se ucházely o péči o veřejnou zeleň, dětská hřiště, sportoviště, mobiliáře a botanickou zahradu.

V elektronické aukci podala pro město nejvýhodnější nabídku opět A.S. A. s předpokládanými ročními výdaji téměř dvacet sedm miliónů korun.

„Také správa a údržba hřbitovů zůstává společnosti A.S. A. Technické služby, kdy uspěla v konkurzu s nabídkou ročních nákladů ve výši přibližně čtyři milióny korun," popsal čtyři vítězná tažení firmy výběrovými řízeními Jiří Pospíšil.

Samotný ředitel prostějovské společnosti A.S.A. Martin Grepl nad výsledkem výběrových řízení vyjádřil spokojenost.

„Považuji ho za úspěch a jsme za něj rádi. Stále tak například o zeleň na území města budeme pečovat. Společně s našimi subdodavateli, jejichž služeb také využíváme," řekl Martin Grepl.