Na takové jednání upozornil například pomocí rozhlasu Městský úřad v Němčicích nad Hanou. Ačkoliv se podle starostky Ivany Dvořákové takový případ v Němčicích ještě nestal, vedení města se na takové chování rozhodlo upozornit. „Informace jsme dostali dopisem od úřadu práce a vyhodnotili jsme takové chování podomních prodejců jako závažné," vysvětlila starostka.

Úřad práce (ÚP) k lidem, kteří se vydávají za jeho pracovníky, vydal i tiskové prohlášení.

„Zaměstnanci ÚP se setkali s několika případy podvodného jednání, kdy se zástupci některých firem vydávali za sociální pracovníky. Poté, co je lidé vpustili do svých bytů, se z nich snažili vymámit prostřednictvím 'výhodné' koupě peníze," stojí v tiskové zprávě.

Střídali se jak na běžícím pásu

Podle informací mluvčí ÚP Kateřiny Beránkové se však zatím žádný takový případ na Prostějovsku nestal.

„Pokud víme, v Olomouckém kraji k takovému případu ještě nedošlo. Naši zaměstnanci je zaznamenali v Ústeckém kraji. Zde zástupci firmy, kteří se vydávali za naše zaměstnance, nabízeli po vpuštění do domu levný plyn nebo elektřinu," uvedla Kateřina Beránková.

Zatímco na Prostějovsku zkušenosti s falešnými pracovníky úřadu práce nemají, podomní prodej už několik obcí řešilo.

„Prodejci se tu střídali jak na běžícím pásu. Například spoustě důchodců nabízeli své produkty. Poté, co vešla v platnost vyhláška a informujeme o ní na začátku obce, jsme problémy s podomním prodejem nezaznamenali," sdělil místostarosta Hradčan-Kobeřic František Vychodil.

Cedule nemají váhu

S podomním prodejem, který v řadě obcí a měst včetně Prostějova zakazuje vyhláška, se setkali lidé i v dalších obcích. Mimo jiné v Dobrochově, Vranovicích-Kelčicích a také v Němčicích nad Hanou.

„Skutečně s podobným jednáním máme zkušenosti. Paní si koupila pračku snad za padesát tisíc a městský úřad jí musel s následným řešením problémů pomoct. Takových případů zde ale máme víc," řekla Ivana Dvořáková. Právě Němčice nad Hanou patří mezi města, která mají na příjezdových cestách cedule se zákazem podomního prodeje.

Ne všichni starostové s podobným postupem však souhlasí. V Dobrochově se rozhodli jít cestou vyhlášky a chystají se na ni i v Brodku u Prostějova.

„Případy podomního prodeje jsme zatím nemuseli řešit. Chystáme však proti němu vyhlášku," uvedl starosta městyse Radek Rozmánek s tím, že na ní zastupitelstvo zapracuje na podzim.

„Nechceme jít tou cestou jak některé obce, co si umístily na silnicích zakazující cedule, které nemají žádnou váhu," dodal starosta.