„Registr se v sedm hodin ráno spustil a fungoval zhruba pět minut, poté zkolaboval," sdělil vedoucí odboru dopravy v Prostějově Miroslav Nakládal.

Systém se podle Ministerstva dopravy potýká s technickou závadou a o jeho zprovoznění se technici pokoušeli celý včerejší den. Zatím není jisté, jestli bude registr fungovat ještě dnes.

„Přesná příčina kolapsu systému se prozatím zjišťuje," sdělil Zdeněk Neusar z tiskového oddělení Ministerstva dopravy.

Kolaps systému lidem způsobil značné komplikace. Od včerejšího rána se totiž na prostějovském odboru dopravy tvořily fronty dychtivých řidičů. Není ale divu. Vždyť registr vozidel byl celý minulý týden zavřený právě kvůli přechodu na nový centrální systém. Lidé čekající na registraci svého auta však odcházeli nespokojeni.

„Kvůli registraci jsem si vzal dovolenou. V této republice, kde téměř nic nefunguje, se už vážně ničemu nedivím," rozčiloval se například Jindřich Babica z Prostějova, který si včera na odbor přišel zaregistrovat auto.

Na přepážce byl ale odkázán, stejně jako mnozí další, na telefonní číslo informační recepce. Aby lidé na odboru dopravy zbytečně nečekali, vyvěsil nakonec jeho vedoucí na vchodové dveře oznámení o omezení systému. Žadatele o co nejbližší registraci úředníci ihned přeobjednali na jiný den.

Nový centrální registr vozidel stál několik desítek milionů korun. Má nahradit již zastaralou aplikaci a veškerá data nashromáždit v jednom systému.

Jeho hlavní výhody spočívají podle ministra dopravy Pavla Dobeše hlavně v lepší údržbě kvality dat v registru a také v bezpečném přístupu do centrální evidence. Registr dále nabízí i kvalitnější uživatelské prostředí. V době, kdy se systém zaváděl, do něj byla nahrána data o sedmi a půl milionu aut.

Pavlína Saxová