"Smyslem našeho projektu je propojení generací a zároveň výchova dětí již na základních školách. Je jasné, že dlouhodobý pobyt v nemocnici je pro seniory psychicky náročný. Proto jim chceme čas na lůžku zpříjemnit a zpestřit," vysvětluje Klára Pavlišová, personální specialistka společnosti Agel.

Pomocnou ruku podali žáci a učitelé

"Je třeba si uvědomit, jak velký význam mají tyto mezigenerační vztahy pro naši společnost,“ zdůrazňuje Pavlišová. V rámci projektu Babičko a dědečku, pojďme si povídat docházejí žáci základních škol v doprovodu pedagogů jako dobrovolníci na lůžková oddělení. A to zejména na oddělení následné péče, kde seniorům čtou ze svých oblíbených knih, povídají si s nimi a sdílejí vzpomínky na jejich dětství.

První přišli páťáci ze Železného

"Děti si přinesly Honzíkovu cestu, Malého prince nebo Záhadu hlavolamu a senioři se díky četbě vrátili do dětských let. Byli z dětí velmi nadšení, mnozí jsou v nemocnici osamocení a právě dětské šveholení a četba jsou pro ně doslova balzámem na duši. A děti na oplátku našly vděčné posluchače a sklidily ohromný potlesk," přiblížila Klára Pavlišová.

Projekt bude v Prostějově pokračovat, ale bude rozšířen i do dalších nemocnic pod správou skupiny Agel. "Ukazujeme dětem nemocniční prostředí z jiného pohledu, než jak ho mohli dosud vnímat. A ukazujeme z druhé strany i práci našich zaměstnanců," uzavírá.