„Právě jednám s vedením Muzea Prostějovska o vytvoření zámecké expozice,“ sdělil ve středu Pavel Zástěra s tím, že muzejní depozitář skrývá exponáty, které byly z Plumlova odvezeny v šedesátých a sedmdesátých letech.

Ředitel prostějovského muzea Miroslav Chytil potvrdil, že disponuje sbírkou někdejšího Krajinského musea v Plumlově, jehož zakladatelem byl místní kantor Josef Blekta. Ten jako amatérský archeolog zkoumal i hrady blízkého vojenského újezdu.

„Pokud zámek splní všechna standardní bezpečnostní opatření včetně technických parametrů pro uložení exponátů, pak v zápůjčce předmětů nevidím žádný problém,“ vyjádřil se Chytil. Stav muzejních artefaktů musí před cestou do Plumlova ještě posoudit specialisté.

„Snažím se získat i další předměty,“ sdělil kastelán, ale protože jsou jednání teprve v plenkách, nechtěl upřesnit, na co konkrétně se mohou návštěvníci zámku těšit.

Komerce nemá na zámku co dělat

Mottem chystaných podniků v areálu památky je především dobrá zábava.

„Představuji si účast kejklířů, šermířů a tradičních řemeslníků jako jsou například kováři,“ prozradil Zástěra, jehož cílem je, aby na nádvoří nabízeli prodejci jen tradiční výrobky. „Typická komerce nemá na zámeckých jarmarcích podle mého názoru co dělat,“ nechal se slyšet. Pavel Zástěra také výhledově chystá změny v prohlídkové trase. „Letos prohlídky zámku upravíme zřejmě jen nepatrně,“ poznamenal.

Kastelán, který léta působil na hradě Sovinci, tvrdí, že zámek letos pomůže zviditelnit napuštění zrevitalizovaného Podhradského rybníka, na jehož břehu nechalo loni Povodí Moravy zřídit štěrkovou pláž. Příští rok má být opět plná vody i nedaleká plumlovská přehrada.

„Zámek a kemp s nabídkou koupání představují komplex, který má potenciál nalákat turisty,“ věří Pavel Zástěra.

„Sám pak hledám nové cesty ke zviditelnění,“ konstatoval s poznámkou, že důležitá je nejen prezentace zámku a jeho programu, ale i atraktivního okolí Plumlova.

„Plány na letošní rok představí kastelán plumlovským radním zhruba do dvou týdnů,“ uzavřel starosta města Adolf Sušeň. (rh)